Het onderzoek in de Veer- en Zuiderpolders eeuw te dateren vondsten, met name aardewerk scherven en leer, kwamen. Bij een niet-stratigrafisch onderzoek werd een beer put aangetroffen die een tamelijk rijke inhoud bevat te. Het materiaal kan als afkomstig uit de 16de en 17de eeuw omschreven worden. Bij een waarneming tijdens restauratiewerkzaamhe den in de raadszaal van het stadhuis werd een deel van een mogelijk i3de-eeuwse vloer aangetroffen ter wijl hier tevens enkele uit dezelfde tijd daterende, bij de bouw van kerkelijke gebouwen gebruikte, aarde werk stelstukken gevonden werden. In het najaar van 1984 en 1985 is in de Veerpolder en de Zuiderpolder, beide gelegen ten oosten van Haarlem, een veldverkenning uitgevoerd. Een veldverkenning houdt o.a. in dat, nadat de sloten geschoond zijn, de op de kan ten geworpen modder onderzocht wordt op de aanwezig heid van aardewerkfragmenten uit voorgaande eeuwen. Wordt er een concentratie van aardewerkfragmenten ge vonden dan kan dat een aanwijzing zijn voor bewoning ter plekke. Waarom zo'n onderzoek in een polder, daar zit toch niets, zult u zeggen. Wel, in de Veer- en Zuiderpolder zijn tot nu toe drie concentraties gevonden met aarde werk uit de 1 ide en 12de eeuw, twee zijn er in 1985 nader onderzocht. Uit dit onderzoek bleek dat op beide plaat sen een boerderij gestaan heeft. Van de boerderij in de Veerpolder zijn liggende stukken hout, de resten van twee rechtop staande palen, twee kleivloeren en een haardplaats van klei teruggevonden. De afmetingen wa ren minstens 9.50 m lang en 6 m breed. Van de boerderij in de Zuiderpolder waren slechts enkele kleine fragmen ten van liggend hout over, de afmetingen waren minstens 14 m lang en 4.75 m breed. Op de liggende stukken hout stonden de staanders van het zgn. gebint, de draagcon structie van de boerderij, dit deed men om verzakken te voorkomen. De aardewerkvondsten bestonden deels uit lokaal ver vaardigd kogelpotaardewerk en deels uit geimporteerd aardewerk zoals Pingsdorf en Paffrath, maar ook enkele Andennescherven. Opmerkelijk waren de vondsten van een weefgewicht van klei in de Veerpolder en een wet steen en een spinklosje gemaakt van bot in de Zuiderpol der. De plaats in de Veerpolder waar een mogelijke derde boerderij ligt zal in 1986 onderzocht worden. 24 GROENDAALSTEEG 4 25 PRINSENHOF

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 168