Ook dit jaar subsidieerde de gemeente Haarlem het werk van onze vereniging en wel met 3.780,—. Bovendien ontvingen wij een legaat van 500,— uit de nalatenschap van ons lid A.M. Barnhoorn. Er verandert veel in het stadsbeeld van Haarlem en het bestuur volgt die veranderingen naar vermogen. Onze vereniging diende in 1985 bij de gemeente bezwaarschrif ten in tegen bouwplannen van 21 appartementen op de hoek van de Kleine Houtweg en de Hildebrandlaan en te gen de kleurstelling van 13 wooneenheden aan de Bake- nessergracht. Ook reageerden wij tegen de reconstructie plannen voor de verkeerswegen rond Dreef en Florapark, waarbij het Schelpenpad langs de Dreef verloren dreigde te gaan. Een in 1984 ingediend bezwaarschrift tegen de bouw van een appartementenflat aan de Zonnelaan werd gehono reerd: het plan is door de gemeente afgewezen. Andere 'zorgenkinderen' waren: de afbraak rondom het Houtplein; de toekomst van de panden Gedempte Oude Gracht 20-22 die met sloop worden bedreigd; de recon structieplannen rond de Amsterdamse Poort; de ontwik kelingen rondom het tennispark aan de Elswoutslaan. Een verzoek van Vereniging 'Haerlem' aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om het pand Ridderstraat 20 met een gevel van J.B. van Loghem, op de monumenten lijst te plaatsen werd afgewezen. Twee onderwerpen moeten hier uitvoeriger worden ge noemd: ons verenigingsgebouw de Hoofdwacht en de bouwplannen op en rond de Scheepmakersdijk en de plaats waar vroeger de molen 'De Adriaan' heeft ge staan. De Hoofdwacht is een van de laatste niet gerestaureerde monumenten aan de Grote Markt. Van binnen is de con structie van het gebouw aan een forse herstellingsbeurt toe. Uiterlijk zijn de graffiti en - volgens de krantenbe richten - geconcentreerde drugshandel op de stoep van ons verenigingsgebouw een doorn in het oog. Al jaren staat de Hoofdwacht op de gemeentelijke lijst van nog te restaureren gebouwen. Wanneer de restauratie zal wor den uitgevoerd is echter niet bekend. Eigenlijk kan alleen de Tademakamer op de begane grond worden gebruikt voor bijeenkomsten. Wij willen meer met het gebouw gaan doen, maar daarvoor zijn ook intern een aantal voorzieningen nodig, zoals b.v. een betere trap naar de eerste verdieping. Aan de gemeente is een brief geschre- 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 171