ven waarin onze plannen en wensen kenbaar zijn ge maakt. In het voorjaar werden plannen bekend om op de terrei nen van de werf Zuidam aan de oostoever van het Spaar- ne een flatgebouw te plaatsen. De nieuwe bewoners van die flats zouden stellig het mooiste uitzicht van Haarlem hebben, maar een zo kolossaal gebouw in dit zeer gevoe lige buurtje van Haarlem zou het stadsschoon daar on herstelbaar bederven. In deze plannen dreigde ook de plaats te worden meegenomen, waar vroeger de molen 'De Adriaan' had gestaan. Onze vereniging nam het ini tiatief om te laten zien dat er op deze bouwplaats ook an dere plannen tot ontwikkeling kunnen worden gebracht: het architectenburo Braaksma en Roos kreeg de op dracht een beter bij de buurt passend ontwerp te maken. Dit schetsontwerp werd op 18 september ten stadhuize door onze voorzitter aan wethouder A. van Schooten aangeboden. De heer van Schooten sprak zijn waarde ring uit voor ons initiatief en zei toe bij het college erop aan te dringen de nodige zorgvuldigheid bij het ontwik kelen van dit gebied te betrachten. Tegelijkertijd begon een werkgroep zich in te zetten om de molen 'De Adriaan' weer op zijn oude plaats terug te krijgen. De aan deze twee onderwerpen gewijde avond trok een record aantal belangstellenden. De aula van Teyler was vol. Tegelijkertijd organiseerde ons bestuurslid mevrouw Temminck in Teylers Museum een tentoonstelling over de geschiedenis van De Adriaan en de bouwvoorstellen. De uitnemende medewerking van het personeel van Tey lers Museum en het Gemeente archief zorgde ervoor dat deze tentoonstelling binnen zeer korte tijd tot stand kon komen. Uit het kleine restauratiefonds van de Vereniging werd een subsidie gegeven voor het restaureren van de wijzer platen van het uurwerk op het dak van het Hofje van Staats. De activiteiten die de Vereniging Haerlem dit jaar moest ontwikkelen voor het behoud van het stadsschoon in en om Haarlem tonen opnieuw aan dat het hoog tijd wordt dat binnen de gemeente een monumentenverordening en een monumentencommissie komen die ons meer in spraak geven om namens u te werken aan het behoud hiervan. Propaganda Op verzoek van de Vereniging Stad en Lande van Schou wen Duiveland assisteerden enkele bestuursleden bij het 170

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 172