peter e.m. Historische Werkgroep Haerlem HAMMANN, SECRETARIS Het jaar stond voor een belangrijk deel in het teken van het vertrek van Bert Sliggers als voorzitter van de werk groep. Na meer dan tien jaar leiding te hebben gegeven vond hij het tijd worden zijn aandacht te gaan richten op andere activiteiten op historisch gebied. Als blijk van waardering voor het vele werk dat hij in al die jaren heeft verricht heeft de werkgroep hem een afscheidsbundel aangeboden. Deze bundel, 'Haerlemsch levend verleden' geheten, bevat twaalf door leden van de werkgroep ge schreven historische opstellen over Haarlem en omge ving. De bundel is rijk geïllustreerd en geheel in eigen be heer gemaakt en uitgegeven. Bij alle lof die Bert Sliggers bij zijn vertrek ten deel viel, werd ook zijn vrouw Agnes betrokken, daar zij hem al die jaren vele avonden (waar onder minstens 500 woensdagavonden) heeft moeten missen. Met ieders instemming werd de in Amsterdam wonende mediëvist Ben Speet tot nieuwe voorzitter gekozen. De activiteiten van de werkgroep waren weer van velerlei aard. In de uitgave De Bavo te Boek verscheen een hoofdstuk waarin een aantal leden verslag hebben ge daan van hun onderzoek naar de Bavo als bedrijf. In op dracht en in samenwerking met het Historisch Museum Zuid-Kennemerland is ijverig doorgewerkt aan het be schrijven en fotograferen van de collectie van dit mu seum. Eveneens in samenwerking met het Museum werd begonnen met het zogeheten Spaarneproject, een project dat in 1987 zal moeten leiden tot een grote tentoonstelling over het Spaarne en een publicatie. Vorderingen zijn ook gemaakt bij het onderzoek naar de rol van de komst van de Spoorwegen in de ontwikkeling van Haarlem, in het kader van het grote landelijke spoorwegenonderzoek. Een aantal leden heeft pionierswerk verricht bij het op zetten van een nieuwe afdeling onder auspiciën van het Historisch Museum Zuid-Kennemerland, namelijk die voor industrieel erfgoed (industriële archeologie). Met name is gekeken naar de scheepswerf van Zuidam die !75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 177