keert ge naar den straatweg terug, en vervolgt uwe wan deling, onder fraai geboomte, naar den Geleerden Man. Onderweg zult ge het vorstelijk verblijf, den Harte- Kamp, ontmoeten; een landgoed waar, vóór honderd jaar, de beroemde Linnaeus veel verkeerde; doch de boom, aldaar door hem geplant en naar hem genoemd, is, vóór veertig jaar, door geldzuchtige sloopers omge hakt. En nu bevindt ge u, omstreeks zes uur, aan het reeds genoemde logement, waar ge, voor het huis, een al leraangenaamst gezigt zult hebben op het fraaije dorp Bennebroek. Ondertusschen hebt ge den kastelein, bij uwe aankomst aldaar, last gegeven, dat er, tegen half acht, een wagen gereed sta, om u naar Haarlem terug te brengen. Derde vertoef zandvoort. Het gezelschap dat den dag op het aan zee gelegen dorp Zandvoort wenscht door te brengen, neme plaats in de diligence welke voor het stations-gebouw gereed staat. Dit zeedorp ligt ruim een half uur verder van Haarlem, dan Scheveningen van den Haag; maar, in drie kwartier rijdt men, langs aangename dreven daarheen. Het fraaije en nette Badhuis, dat aan het dorp grenst, is de plaats waar men uit den wagen stapt: doch in de onmiddellijke nabijheid, is nog een ander uitmuntend logement, het Kleine Badhuis genaamd, en waarbij ook badkoetsen be- hooren. Wij leveren hier geen beschrijving van het ei- gentlijke Badhuis: deszelfs aanleg, verdeeling, bad- slaap- en eetkamers laten niets te wenschen overig: de be diening is er uitmuntend, en hetgeen men er gebruikt, wordt volgens een bepaald tarief berekend. Men kan in de ruime beneden- of bovenzaal plaats nemen, of, bij gunstig weder, op het terras aan den zeekant gaan zitten. Voor hen die, in alle stilte en ongedwongenheid, alhier het grootsche zee-tooneel wenschen te aanschouwen, is Zandvoort verre boven het Badhuis te Scheveningen te verkiezen. Geen woelige huishouding, geen luidruchtig heid, zoo strijdig met het doel van zulk eene inrigting, en zoo onaangenaam voor den ongestelden lijder: geen steedsche dwang zal u kwellen, en gelukkig zult gij er ook geen aanleiding vinden, om uw geld op een of ander lot te wagen, en den gelukzoekenden vreemdeling daarmede te verrijken. Neen, het doel van uw uitstapje is, het oorver- doovend gedruisch uwer stad te ontvlugten, om, gedu rende eenige uren, den luister der natuur te bewonderen. En welk majestueusch gezigt geniet ge op dezen hoogen 15

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 17