In de kerk komende, zal eene prachtige marmeren graf tombe, van het geslacht Marselis Hartsinck, gewis uwe aandacht trekken; terwijl ge, links en regts van den pre dikstoel, twee merkwaardige grafschriften zult lezen. Na het verlaten der kerk kunt ge de onlangs, door menschlievende mannen en vrouwen, gestichte bewaar school bezoeken. Daar het dorp zelf, sints slechts weinige jaren, is begon nen eenigen meerderen voorspoed te genieten, zal het nie mand verwonderen er nog zoo veel blijken van deszelfs vroegeren armoedigen toestand aan te treffen. Het is ech ter een verblijdend teeken, reeds zoo vele woningen uit haren vervallen staat te zien herrijzen, en ook strekt het Zandvoort tot eer, dat, onder deszelfs inwoners, zoo ve len gevonden worden, die zich van het gebruik van ster ken drank onthouden, en, in dat opzigt, het lofwaardig voorbeeld van deszelfs bestuur getrouw navolgen. Met het bezigtigen der weinige door ons opgemerkte bij zonderheden, zal de dag, dien men alhier wenschte door te brengen, reeds voor een belangrijk gedeelte vervlogen zijn, en wij kunnen het gezelschap niet aanraden zich buiten het dorp te begeven, om eene wandeling naar Kostverloren, naar de Renbaan of naar Bentveld te ma ken; ook niet, om de uitgebreide aardappelenteelt, in de duinvalleijen, in oogenschouw te gaan nemen. Dit echter moeten we den bezoeker dezer zeeplaats nog mededeelen, dat, onder alle soorten van aardappelen welke in ons va derland geteelt worden, die van Zandvoort en omliggen de duingronden, de keurigste zijn, buitengewoon lang goed blijven, maar ook op prijs gehouden worden. Zoodra het uur daar is, om weder met den laatsten spoorwagen te kunnen vertrekken, wacht u de diligence voor het Badhuis, en keert u, langs denzelfden weg, we der naar Haarlem terug, zoodat gij van de bekoorlijke omstreken der stad slechts weinig te zien krijgt. Om dit nu te verhelpen en om, behalve al het opgenoemde, nog veel meer schoons op een en denzelfden dag met gemak te bezigtigen, acht ik het gezelschap den raad te moeten geven, dat het, daags te voren, een wagen, zoo groot als noodig is, bestelle, om zich op het uur der aankomst te Haarlem, aan het stations-gebouw te bevinden (de meest in aanmerking komende stalhouders te Haarlem zijn: Striening, bij de Krocht; de wed. Peters, bij de Amster- damsche poort en de wed. De Boer, bij de Groote-Hout- 17

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 19