levensloop kon terugvinden in oude notariële acten. Langs deze weg ontstond vervolgens haar interesse in de lotgevallen van de vele Haarlemse bierbrouwerijen, waarvan ze de opkomst, bloei en in de meeste gevallen het verval en de preciese lokatie langs het Spaarne kon te rugvinden en in kaart brengen. Maar daarnaast stond ze open voor alles wat met het oude Haarlem te maken had. Hoewel geboren te Amsterdam, werd Haarlem toch de stad waar haar grote liefde en voorkeur naar uitging, een belangstelling die tot haar dood bleef bestaan. Tussen 1930 en 1940 schreef ze 150 artikelen, welke in een vaste rubriek Mijmeringen rondom Haarlem's verleden in de toen nog bestaande Oprechte Haarlemmer Courant wer den gedrukt en waar men tal van wetenswaardige en anekdotische gegeven in kan terugvinden. Daarnaast pu bliceerde ze artikelen over Vertellende schilderijen in het Algemeen Handelsblad en verleende ze haar medewer king aan talloze andere publikaties en geschriften. Haar grote kennis van de genealogie stamt ook al van jeugdige leeftijd. Zo verrichtte ze belangrijk genealogisch onderzoek voor verschillende, meest Noord-Amerikaan se opdrachtgevers van Nederlandse afkomst. Na de dood van haar echtgenoot in 1953 besteedde zij een groot deel van haar tijd aan genealogische onderzoekingen ten bate van wetenschappelijk medisch erfelijkheidsonderzoek. De belangstelling hiervoor ontstond toen haar zoon een dissertatie schreef over een grote familie waarin zich al eeuwen lang een erfelijke neurologische aandoening had voorgedaan. Dank zij haar kennis van de oude archieven en haar grote werklust kon op deze wijze de ziekte tot in 1730 terug worden gevonden, doordat twee takken van die familie in dat jaar bij elkaar kwamen, waarvan de huidige afstammelingen nog steeds die ziekte vertonen. Tot haar 72ste jaar bleef ze zich met deze onderzoekin gen voor een groot aantal opdrachtgevers, zoals zwo en tno en het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden, actief bezighouden en na die tijd heeft ze nog vele onderzoekers wegwijs kunnen maken in de wijze, waarop dit soort wetenschappelijk genealogisch onderzoek dient te worden verricht. De laatste 13 jaar van haar leven heeft ze doorgebracht in het Johannahuis te Wassenaar, waar ze tot haar dood actief bleef en geïn teresseerd in alles wat met historie te maken had. Ook in Wassenaar werden de vele vriendschapsbanden met haar geliefde Haarlem niet vergeten en haar levendige en op gewekte aard en haar tot het eind gebleven belangstelling hebben ervoor gezorgd, dat ze nooit is vereenzaamd en regelmatig bezoek ontving. 191

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 193