overlijden bleef zij aan het werk en ook in het ziekenhuis dacht zij - met ons - weer spoedig aan het werk te kun nen gaan. Misschien is op deze wijze haar veel narigheid bespaard. Wij weten het niet en wij missen haar. In de eerste plaats haar bijzondere persoonlijkheid, maar daar naast speciaal ook haar in de loop der jaren opgebouwde kennis en ervaring. Het leven gaat verder. Het zijn dankbare herinneringen aan Gonne Glipse die wij vasthouden en met ons meedra gen het verdere leven door. Pieter van Gelder ii augustus 1902 - 21 december 1984 Pieter van Gelder is, tussen de Haarlemse kunstenaars van zijn tijd, een unieke figuur geweest. Ruim een jaar geleden is hij in Maria-oord te Vinkeveen overleden. In zijn artistieke nalatenschap zal hij blijven voortleven als een hoogst begaafd en veelzijdig scheppend kunstenaar, met een uitermate levendige en vindingrijke geest. Als er 'duizendkunstenaars' hadden bestaan, dan was hij er stellig één geweest, want hij heeft werkelijk duizenden dingen ontworpen en gemaakt, zoals schimmen, colla ges, batiks, grafische werken, ijzerdraadfiguren, touw en houtplastieken, speelgoed, versieringen voor het inte rieur, gebruiksvoorwerpen en sieraden. Al deze voorwer pen hadden een modern en sterk persoonlijk karakter. Hoe Pieters talent ontdekt werd is een verhaal apart. Hij moet - volgens zijn eigen zeggen - amper twaalf jaar ge weest zijn, toen zijn wat oudere zuster op een avond thuis kwam, nadat ze een schimmenvertoning had bijgewoond van de thans legendarische Haarlemse schimmensnijder Ko Doncker. Zij wist met zoveel élan over deze betove rende schimmen te vertellen, dat ook Pieter enthousiast werd. In zijn verbeelding zag hij die fijne figuurtjes langs het witte scherm voorbijschuiven. Hij greep, als bij inge ving, een schaar en een stuk karton en knipte, tegen het zachte schijnsel van het theelichtje, zijn eerste schaduw beelden. Hoe bescheiden deze eerstelingen ook nog wa ren, in dit moment suprème was de schimmensnijder en -schuiver in hem ontwaakt. De schimmen zouden hem zijn hele leven, als een schaduw blijven volgen, eerst dichtbij, dan dwalend in het verschiet, maar tenslotte toch weer - als een tweede ik - vlak naast hem. Naast deze merkwaardige gebeurtenis had men bij hem thuis en in zijn directe kennissenkring wel begrepen, dat 195 M. ENSCHEDÉ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 197