poort. Gij meldt hun de wandeling die gij wenscht te doen, ten einde zij hunne voerlieden daarmede bekend maken, en aan deze hunne rekening ter hand stellen). Dan rijdt men de Nieuwpoort uit, langs den Singel naar het Vrouwen-hek: voorts langs den nieuwen wandelweg over het Bolwerk, tot aan de Nieuwe Gracht, en van daar door de Zijlpoort naar Overveen. Zoodra men zich al daar voor het fraaije raadhuis bevindt, stappe men uit den wagen, en bevele men den voerman u bij Elswouts- hoek op te wachten. Intusschen wandelt gij, bezijden het buitengoed Belvedère, de Achterlaan zoo ver in, tot gij aan de linkerhand een voetpad vindt, dat u, langs met boomen beplante duinen, naar de Kolk leidt: zoodra gij bij het, op een dier duinen liggende jagthuis gekomen zijt, bemerkt gij, in de laagte, het water der Kolk: der waarts daalt gij af, en wandelt daar langs, hetzelve altijd aan uwe linkerhand latende, tot dat gij uw rijtuig, bij Els- woutshoek, wedervindt. Dit kleine uitstapje, waarmede slechts een klein half uur verloopt, zal gewis niemand be rouwen gemaakt te hebben, zoo wegens het woeste voor komen der duinen, rondom het boven gemelde jagthuis, als wegens de schilderachtige ligging der Kolk. Van af Elswoutshoek rijdt men thans Elswoutslaan in, en dien aangenamen weg, tusschen bloemtuinen gelegen, volgende, bereikt men spoedig dat gedeelte van den Aar den-Hout, dat u op den straatweg van Zandvoort brengt, in welk dorp men nu wel iets later dan de diligence zal aankomen, maar nog overvloediger tijd overhouden, om al het eerstgemelde te genieten. Als, voor dien geheelen dag, over een rijtuig kunnende beschikken, zoudt gij er ten slotte het volgende gebruik van behooren te maken. - Gij rijdt ten zeven uur van Zandvoort naar den Haagschen straatweg; doch, in plaats van nu links naar Haarlem terug te keeren, gaat ge regts naar het stations-gebouw van den Vogelenzang. Dit laatste rid, op een der langste zomerdagen - van half mei tot half julij - volbragt, zal u niet minder voldoen, dan hetgeen ge dien dag reeds gezien hebt: langs uitmuntende rijwegen en bevallige streken, komt gij vroeg genoeg aan den Vogelenzang, om aldaar plaatsen te nemen voor den spoortrein die er, kwart over negen uur, van Haarlem aankomt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 20