hij feitelijk al in Haarlem begonnen was, want ik herin ner mij, dat ik omstreeks 1938 zo'n paneel met vissen bij hem heb gezien. Het was alweer een verrassing en ik be greep toen terstond, dat hij - als hij er tenminste mee doorging - ook met deze fraai gecomponeerde panelen zeker succes zou behalen. Dit is dan ook langzamerhand gebeurd, maar in Vreeland kwam hij pas goed met deze panelen op slag. Nadat de Van Gelders in 1973 hun kunstnijverheidbe- drijf in Vreeland hadden opgegeven, kreeg Pieter meer tijd om zijn energie aan werkstukken te besteden, die tot dat moment niet af waren gekomen of gerestaureerd moesten worden. Hij had allang het plan om zijn schim menspel Prikkebeen, dat in deplorabele toestand ver keerde, te restaureren. Toen hij iets meer dan de helft van het spel gereed had, kreeg hij een ongeluk, waardoor hij zijn handen, althans voor dit fijne werk, niet meer kon gebruiken. De schimmen bleven enige jaren liggen, totdat Jacques Vernout van het poppentheater La Gon dola te Haarlem met zijn beide assistenten hem met de verdere afwerking hielp. Juist toen Pieter in 1982 tachtig jaar werd, stond Prikkebeen in volle glorie in La Gondo la op het toneel; een mooier verjaardagsgeschenk had men Pieter niet kunnen geven. Prikkebeen is later ook buiten Haarlem, onder meer in Beverwijk en in het Mu seum voor het Onderwijs in Den Haag opgevoerd. Zijn andere werk exposeerde Pieter van Gelder in de loop der tijden o.m. in Haarlem, Overveen, Utrecht, Amster dam, Groningen, Laren, Hilversum, Dordrecht en Loe- nen. Mevrouw Van Gelder-Van den Broek heeft in 1985 beslo ten alle kunstwerken van Pieter van Gelder over te dra gen aan het Frans Halsmuseum. Daar zal binnenkort een tentoonstelling van dit werk worden gehouden. Ben Liese Ben Liese overleed op 27 april 1985 op 75-jarige leeftijd. 4 oktober 1909 - 27 april Hij is tot op de laatste dag actief geweest. Ben Liese werd 1985 geboren in Leiden en studeerde aldaar. Daarna kwam hij bij het onderwijs en belandde in Veendam. Hij had inte resse in politiek, kwam in de gemeenteraad en werd ver volgens burgemeester van Wildervank, daarna werd hij na een gemeentelijke herindeling burgemeester van Ten Boer dat aan de gemeente Groningen grenst. Hij is in totaal 28 jaar burgemeester in de provincie Gro- JAN D. VOSKUIL 200

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 202