Frans van Reijsen 27 november 1905 november 1985 Kort voor zijn tachtigste verjaardag overleed op 21 no vember Franciscus Johannes Josephus van Reijsen, een van die Haarlemse middenstanders die niet aan hun win kel en kassa gebakken zaten maar ook maatschappelijk actief waren en zich terwille van hun standgenoten het vuur uit de sloffen liepen. Frans van Reijsen en zijn broer Theo waren bekende, ka rakteristieke types in de binnenstad van Haarlem. Ze voerden een zaak in comestibles en delicatessen in de Grote Houtstraat, een deftige nering die door hun vader, geboortig uit de Anegang, was opgezet. Typisch zo'n fa miliewinkel: Frans en Theo dagelijks druk in de weer, de zussen stuk voor stuk dienstvaardige winkeljufs, tot ze er wegtrouwden en natuurlijk iedere keer terugkeerden als het erg druk was. Frans en Theo, gestoken in hun witte korte jasjes, waren zéér bezige winkeliers, vergroeid met de binnenstad, ze werkten in de stijl van onvervalste middenstanders, dienstbaar maar als heertjes van stand. Daardoor kweek ten zij 'n heel eigen sfeer in hun zaak, waarbinnen veel klanten werden aangetrokken, tot uit de verre omgeving. Kortom, zij dreven een winkel zoals de oudere Haarlem se generatie er meer gekend heeft in de traditionele win kelstraten die daardoor onmiskenbaar een apart cachet hadden. Frans vertelde graag over dat bijna anekdotische verle den. Hoe hij en zijn broer vroeger - mand op de fiets, carbidlamp als verlichting - trappend iedere zaterdag avond in het zweet des aanschijns hun boodschappen be zorgden, tot in Hillegom en Lisse toe, en dan pas in het nachtelijk uur thuis op honk terug kwamen. Bijna drie kwart eeuw hebben de Van Reijsens mede het gezicht be paald van de Grote Houtstraat, totdat zij bij gebrek aan 'n opvolger (Frans destijds: Mijn kinderen hebben gestu deerd, ze willen voor geen geld hun baan inruilen voor een staanplaats in de winkel) hun geachte clientèle be richtten, dat zij per 31 december 1978 hun winkeldeur voorgoed zouden sluiten, na - aldus hun advertentie - 72 jaren u, uw ouders, grootouders, kinderen en kleinkinde ren van lekkernijen en exquise hapjes te hebben voor zien. Hun advertentie besloten ze met de stelling van de Griekse filosoof Herakleitos: Panta Rheialles gaat door, niets is bestendig op deze wereld. Ook Van Reijsen dus niet, maar intussen had Frans nog wel méér gedaan dan een voortreffelijk winkelier te zijn. Heel wat jaren van zijn leven heeft hij gestoken in het or- ganisatiewerk, en vooral heeft hij naam gemaakt als 21 202

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 204