voorzitter van de Rooms Katholieke Middenstandsver eniging, afdeling Haarlem. Die honoraire baan heeft hem - naar zijn eigen getuigenis - bloed, zweet en tranen gekost. Zijn vereniging heette in die jaren een standsor ganisatie te zijn, die overigens niet alleen de geestelijke (immateriële), maar ook wel de materiële belangen van haar leden behartigde. Het leek voor Frans van Reijsen vaak vechten tegen de bierkaai te zijn in eigen organisatie. Het was moeilijk de leden echt in actie te krijgen want Frans knapt het wel op. Frans liet zich 'ns ontvallen: We zijn nu eenmaal een stelletje individualisten, zo in de trant van ieder voor zich en God voor ons allen. Nog een andere, hem typerende uitspraak: Je krijgt onze leden eerder bij elkaar in de kerk dan op een vergadering. Frans van Reijsen heeft het in eigen gelederen dus niet ge makkelijk gehad. Maar zijn grootste gevecht heeft hij toch wel gevoerd (en zijn grootste overwinning geboekt), toen hij in de slag ging - samen mét die exclusieve mede strijder Wil Holt - om in Haarlem de stichting van een katholieke detailhandelsdagschool rond te krijgen. Er was geen discussie over, dat er in Haarlem zo'n school moest komen, maar waarom een katholieke? De emoties liepen vrij hoog op, allerlei (politiek-principiële) zaken hebben daarin, ook landelijk, een rol gespeeld. De ka tholieken hadden overigens zo'n school in Haarlem ge claimd. Er volgden lange en zware debatten in de ge meenteraad, die een verklaring van 'geen bezwaar' moest afgeven. De publieke tribune zat stampvol met uiteraard Frans van Reijsen en Wil Holt op de eerste rij. En de an dere dag stond er in een krant: Kleine Frans heeft toch weer gewonnen. Dat de bouw van de school hem ook de nodige hoofdbre kens heeft gekost en dat hij uren en dagen geïnvesteerd heeft in besprekingen, behoeft geen betoog. Hij onder ging het feest als een uur van glorie toen op een dag in 1961 de school in Schalkwijk werd geopend, genoemd naar Francesco Bernardone, een middeleeuwse jon geman, die in de lakenhandel bij zijn vader werkzaam was en die nóg meer naam gemaakt heeft als Franciscus van Assisië. Frans van Reijsen heeft met zijn activiteiten Haarlem aan zich verplicht. En terecht werd hij pauselijk onderschei den met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Silves ter. Hij is zo'n tien jaar nog voorzitter gebleven van het dagelijks bestuur van de school. Toen de school én als bedrijf én als organisatie hem boven het hoofd dreigde te 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 205