groeien, liet hij het karwei verder aan anderen over. De school is inmiddels het Ondernemers College Kennemer- land geworden voor lager en middelbaar middenstands- onderwijs en heeft zich nu in verscheidene geledingen ontwikkeld. Zijn naam kan daar niet vergeten worden want die staat met de namen van Wil Holt en van archi tect J. Kneppers gegrift in een koperen vloertegel in de hal van de school. Willa Reinke Wil Reinke, of beter: 'Willa', zoals half Haarlem haar is 5 juli 1914 - 17 mei 1985 gaan noemen, boekverkoopster in deze stad van 1951 tot aan haar dood, las praktisch nooit een boek! Dit moet voor veel van haar klanten die zich door haar graag lieten raden en adviseren bij hun boekenaankoop een vrij ont hullende mededeling zijn. Immers, zij gaf toch de indruk tenminste van de inhoud van een goed deel van de voor raad in haar overvolle winkel in de Gierstraat grondig te hebben kennis genomen. Dat was dus niet het geval! Echt lezen deed ze alleen onderweg tijdens haar - vrij zeldzame - korte vakanties, steeds weer naar Engeland. Haar grootste vakantieplezier bestond uit het bezoeken van collega's in kleine provincieplaatsen aldaar. Ze nam 'n enkel boekje mee in haar bagage: Nancy Mitford, Mary Stewart, Agatha Christie of één van die andere ty pische schrijfsters. Om in de sfeer te komen, zei ze dan, maar onderweg viel ze - chronisch oververmoeid - meest al boven het boek in slaap. Willa's terecht zo legendarische vermogen om boeken en mensen tot elkaar te brengen was gebaseerd op een vir tuoos vermogen om aangedragen informatie vast te hou den in het geheugen. Een korte toelichting op inhoud of essentie van een boek zat bij haar lang en solide opgebor gen en bleek op elk moment dat zij dat wenste oproep baar. 'Willa', afkomstig uit een zakenmilieu, was van jongsaf van boeken bezeten en ze trof het geweldig dat haar eerste leermeester de legendarische Amsterdamse boekverkoper Jessurun Lobo was. Met grote genegen heid kon ze vertellen over de vele goede jaren die ze bij hem in de Beethovenstraat werkte. De hoge vakbe kwaamheids-eis die hij stelde, heeft zij overgenomen en gehandhaafd, voor zichzelf en voor degenen die met haar werkten. Van Lobo kwam ze, via Boekhandel Boonacker in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat, in 1951 naar Haar- WIM HELVERSTEIJN 204

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 206