lem. Zij vestigde zich pour le gourmand littéraire in de Gierstraat op nummer 67 in het pand dat, sedert haar verhuizing naar de overkant op nummer 84, zo droef staat te verkommeren. Haarlem was in de jaren vijftig rijkelijk voorzien van boekwinkels: in het centrum waren behalve Coebergh, Vernout en De Vries ook gevestigd: De Boekpers, Haarlems Boekhuis, Loosjes, Mul Stap en Veko. Nog een vestiging erbij lag niet zó voor de hand. Maar 'Willa' had toch haar eigen ideeën over voorraad en omgaan met klanten. Liefde voor het boek was één kant van haar wezen, de andere een oprechte en grote be langstelling voor mensen. Die twee tot elkaar brengen was het Leitmotiv waaraan ze vasthield met niet aflaten de gedrevenheid en creativiteit. Met haar vrij originele voorraad wist ze snel nieuwsgierige boekenliefhebbers naar de Gierstraat te trekken en het was verbluffend hoe ze vaak precies dat boekje uit de voorraad plukte dat bij de argeloze bezoeker paste. In haar voorraad legde ze het accent op het literaire en het buitenlandse boek, maar vanaf het begin heeft ze ook een toonaangevende collec tie kinderboeken gevoerd. Kinderen kwamen veel en graag naar de Gierstraat - tenminste twee generaties zijn door haar geadviseerd en begeleid. De viering van de kin derboekenweek was in haar winkel een jaarlijks hoogte punt. Persoonlijke service had ze hoog in 't vaandel. Ze kon tot laat in de avond vakbladen en catalogussen doorzoeken en daardoor de voorraad afstemmen op haar groeiende klantenkring. Zo werd het haar ook mogelijk die ene klant te attenderen op een aanstaande publikatie, die ze ook nog bereid was - nooit aan kosten denkend - uit een verre hoek van de aardbol te laten komen. Haar bibliografische bibliotheek was indrukwekkend; alle titels, waar of wanneer in druk verschenen, kon zij terugvinden. Haar verzamelwoede die zich richtte op al les rond het literaire boek, was groot; de tijd om het goed te ordenen ontbrak haar echter en de dozen, mappen en stapels drukwerk groeiden om haar heen in de winkel en in haar bescheiden leefruimte, maar ze heeft het niet te vergeefs verzameld: de u.b. in Amsterdam, de biblio theek van de Vereeniging voor de Boekhandel en de lite raire sectie van de Nijmeegse Universiteit hebben het meeste ervan graag in hun bezit genomen. Opruiming wilde ze, kon ze niet aan; de met veel zorg in gekochte boeken mochten die vernedering niet onder gaan, zo moet ze gedacht hebben! Voor haar in de loop van ruim 34 jaar vele medewerkers 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 207