COREEN GLAUDEMANS De Haarlemse kweekschool voor onderwijzeressen1) Inleiding ...de belangen der toekomstige vrouw. In de negentiende eeuw nam de behoefte aan geschoold personeel in Nederland toe. Beter onderwijs werd gesti muleerd om het tekort aan geschoolde arbeidskrachten op te vangen. Het was noodzakelijk dat er meer onder wijsgevenden zouden worden opgeleid. Liberalen, die het onderwijs wilden laten functioneren ten dienste van de sociale mobiliteit, namen concrete maatregelen. Op ini tiatief van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd reeds in 1796 besloten tot oprichting van de eerste kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, welke oplei ding in 1821 werd vervangen door de rijkskweekschool. Opleidingen, die specifiek op de beroepsvorming van vrouwen waren gericht, waren vóór 1870 vrijwel onbe kend in Nederland, dit gold ook voor de kweekscholen. Voor meisjes bestond alleen de mogelijkheid tot oplei ding aan particuliere scholen. De onderwijswet van 1857 betekende een formele gelijkstelling van de onderwijzer en onderwijzeres. In de praktijk betekende dit dat er slechts een tweede rijkskweekschool voor onderwijzers werd opgericht. Opnieuw was het Nut de instelling die met initiatieven kwam, vier jaar na deze onderwijswet werd in Arnhem de eerste kweekschool tot opleiding van onderwijzeressen geopend. De behoefte aan deze vorm van onderwijs bleek zo groot, dat de leden van ditzelfde Nut in 1868 de stap deden om ook in Haarlem een kweekschool voor onderwijzeressen op te richten. Op de bestuursvergadering van het Departement Haar lem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 4 april 1868 werd door de secretaris dr. C.G. von Reeken voor het eerst het denkbeeld geopperd om een onderwij- zeressenopleiding op te zetten. Von Reeken en andere voormannen van het Haarlemse Nut lieten zich tijdens de oprichtingsperikelen niet afschrikken door anti-feminis tische geluiden, ook als zij zich geconfronteerd zagen met mensen, die eufemistisch uitgedrukt de vrouw met een opleiding geen warm hart toedroegen. De bewaard geble- WÊÊÊtÊÊH^KÊIÊtÊÊÊKÊBKÊÊKtÊKÊÊtÊKKÊÊBÊÊÊÊÊlÊÊÊItÊK^K^KÊÊÊÊÊÊÊIÊÊKÊÊÊÊÊ^^ÊBÊÊÊÊÊÊImlÊÊÊÊÊ M 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 21