ven correspondentie getuigt van hun onvrede met de be staande situatie. De opleiding zou de ontwikkeling van die vrouwen ten goede komen, die zich tot onderwijzeres wilden bekwa men. Met leede ogen toch heeft men het sedert jaren aangezien hoe velen van haar, die als onderwijzeres in eigen onder houd wilden voorzien of althans de bevoegdheid om on derwijs te kunnen geven bij het examen werden afge wezen, niet zozeer omdat het haar aan ijver had ontbro ken als wel omdat zij geen voldoende opleiding had geno ten. De mannen van het eerste uur uit het Departementsbe- stuur uitten ook hun verontwaardiging in de correspon dentie met de minister van Binnenlandse Zaken: dat de regeling van het geheele onderwijs als uitslui tend schijnt ingerigt te zijn voor den toekomstigen man met voorbijgaan van de belangen der toekomstigen vrouw terwijl in andere landen voor het verschillend onderwijs de hulp van vrouwelijk personeel hoog ge waardeerd is, wordt hier meer en meer de behoefte daar aan gevoeld en is gebrekkige of kostbare opleiding veelal oorzaak dat meisjes met gunstiger aanleg zich niet meer aan het onderwijs wijden. Het Haarlemse Nutsbestuur betreurde de ongelijkheid tussen onderwijzers en onderwijzeressen die na invoering van de onderwijswet van 1857 was blijven bestaan. Te vens was het bestuur van mening dat de vrouw meerdere kennis moest vergaren, om na een huwelijk eene waardi ge gade, als huisvrouw eene wijze bestierster, als moeder en opvoedster een verstandige leidsvrouw te zijn. De leden van het Haarlemse Nut hadden vermoedelijk in eigen kring bespeurd dat er onder de vrouwen der burge rij behoefte bestond aan voortgezette scholing, evenwel constateerden zij dat in de jaren vóór 1870 vooral aan dacht was geschonken aan de ontwikkeling van de man en voorzagen daarom vergroting van maatschappelijke problemen: door voor een matig leergeld een verbetering en uitge breider onderwijs voor hem open te stellen; voor de toe komstige vrouw, moet men erkennen is bijna nergens daarvoor gezorgd en het is te vrezen dat bij bestendiging van dien toestand, de klove die de verstandelijke ontwik keling des mans die der vrouw scheidt, zich allengs ver wijden en iedere klasse der maatschappij de gevolgen daarvan meer en meer gevoelen zal. Bezwaren die velen tegen een voortgezette opleiding van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 22