vrouw welke eisch zich in deze dagen meer en meer luide doet gelden.2) De vrouwenbeweging had ook in het Nut opgeld ge daan... De subsidiekraan van het Het bestuur van het Haarlemse Nutsdepartement besloot rijk in de vergadering van 18 april 1868 de kweekschool te Arnhem te bezoeken en na te gaan of een uitbreiding van de activiteiten van 't Nut in deze richting zinvol was, on der meer doordat er stemmen binnen het Departement opgingen om geen kweekschool maar een industrieschool voor vrouwen in Haarlem op te richten. Uiteindelijk bleek de meerderheid een kweekschool voor meisjes een zinvoller initiatief te achten, mede gezien het feit dat er sedert 1867 een m.m.s. te Haarlem was gevestigd, welke school als basisopleiding voor de toekomstige kweek school zou kunnen dienen. In Arnhem werd informatie ingewonnen. Hieruit bleek dat de school te Arnhem niet in staat was te voldoen aan alle aanvragen tot plaatsing. Vervolgens werd overleg ge pleegd met de minister van Binnenlandse Zaken C. Fock, omdat zonder subsidie van het rijk de opleiding niet mo gelijk zou zijn. De Haarlemse vertegenwoordigers van het Nut bleken goede contacten te hebben met hun oud burgemeester Fock; de minister verklaarde zich zeer ge negen om het plan te ondersteunen. Uiteindelijk zegden niet alleen het rijk, maar ook de provincie Noord-Hol land, de gemeente Haarlem en het Nut financiële steun toe.3) Deze subsidies bleven noodzakelijk om de opleiding draaiende te houden. Voor de kosten van de inrichting van de school had het hoofdbestuur van het Nut een sub sidie van vijfduizend gulden verleend en voor de kosten van exploitatie keerden het rijk, de provincie en de ge meente jaarlijks bedragen uit. Met dit geld en de extra subsidies in de daarop volgende jaren hield de kweek school zich draaiende. Ofschoon het leek alsof een deel der heren van het Bin nenhof de vrouwen in het onderwijs een goed hart toe droeg, stond een ander deel van het parlement bepaald niet positief tegenover de particuliere kweekscholen. In 1884 werd zelfs een voorstel ingediend om alle subsidies voor deze opleidingen in te trekken. Het voorstel werd met één stem meerderheid verworpen.4' Vier jaar later pakten zich opnieuw donkere wolken bo ven de school samen. De subsidie die de kweekschool van het rijk genoot zou ten gevolge van de bepaling in de on- 22

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 24