derwijswet van 17 augustus 1878, dat er aan particuliere instellingen geen gelden meer werden uitgekeerd, in 1889 komen te vervallen. Tussen 1889 en 1891 kampte de school met tekorten. In 1888 berichtte de minister, dat met de aanvang van 1890 de rijkssubsidie geheel zou ver vallen en het rijk zelf een opleiding wilde gaan verzorgen (welke pas in 1896 in Apeldoorn tot stand kwam). In 1889 werd de subsidie slechts voor acht maanden uitbe taald. In de ledenvergadering van het Nut van 8 februari 1891 werd daarom de vraag gesteld of men tot opheffing moest overgaan, of zou hopen op betere tijden en trach ten de kweekschool in leven te houden. Men besloot tot het laatste onder de voorwaarde, dat het personeel zou worden ingekrompen, op de uitgaven zou worden bezui nigd en het schoolgeld zou worden verhoogd. Deze be zuinigingsmaatregelen waren niet zonder gevaar: het le verde schade aan het onderwijs op en door het hogere schoolgeld liep het leerlingenaantal fors terug. De school was te duur geworden. Gelukkig keerde de subsidie in 1891 terug en was de kweekschool voorlopig gered. Uit eindelijk moest in 1936 de kweekschool worden opgehe ven, toen het rijk voor de laatste maal de subsidiekraan dichtdraaide. Van kost- tot kweekschool De kweekschool was aanvankelijk gevestigd in het Nuts- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht. Tot 1870 was in dit huis de kostschool van mej. J.C. de Jongh gevestigd. Deze vrouw stond zeer positief tegenover de plannen van het Nut en had zich reeds op 12 mei 1869 tot het Departe ment gewend met de mededeling dat ook zij plannen had om haar kostschool om te zetten in een kweekschool voor onderwijzeressen, omdat de concurrentie van de in 1867 geopende m.m.s. met haar school te groot was. De kostschoolhoudster zag zich niet in staat om alleen een dergelijk plan tot uitvoering te brengen en had daarom steun bij het Nut gezocht. De meisjesschool van mej. De Jong werd tot kweek school ingericht en enkele aangrenzende percelen werden bij het hoofdgebouw getrokken. Op 12 september 1870 werd de kweekschool geopend met mej. De Jongh als eerste directrice. Aan de Gedempte Oude Gracht zou de kweekschool voor onderwijzeressen tot 1893 staan, na dien was de school aan de Raaks gevestigd. Na de komst van het postkantoor op die plaats werd de school in 1922 verplaatst naar de Hazepaterslaan 34, hoek Dreef, waar de kweekschool tot de sluiting in 1936 zou blijven.5 Bij de oprichting van de kweekschool werd besloten aan 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 25