Het schoolbestuur wenste controle over het gehele leven van de toekomstige onderwijzeres. Daarom was er toe zicht op de boeken die werden gelezen, de taal die werd gesproken (de onderwijzeressen en leerlingen moesten zich zowel tijdens wandelingen als op de slaapkamers be dienen van een door de directrice te bepalen taal), de re creatie en zelfs de correspondentie. De directrice had de opdracht: het verhinderen van alle briefwisselingen buiten haar we ten door kwekelingen te houden, het acht te geven op de personen en huisgezinnen waarmede zij verkeeren ten einde de aanmerkingen die zij daarop te maken mogt vin den vertrouwelijk aan het Bestuur mede te deelen; en het zooveel mogelijk gadeslaan der gedragingen van de kweeklingen buiten 's huis.6) Bij de opening van de school waren niet dadelijk alle plaatsen intern bezet. De kweekschool bood daarom huisvesting aan meisjes van de m.m.s. die later onder wijzeres wilden worden. Deze meisjes, die ver buiten Haarlem afkomstig waren, werden onder de naam élèves aan de kweekschool geplaatst. Van buitenaf kwam kri tiek op dit systeem: de kweekschool zou een goedkope kostschool zijn, waar men voornamelijk meisjes heen zond om goed onderwijs te ontvangen, doch niet om er onderwijzeressen van te maken. Om dit te ondervangen werd aan de ouders of voogden een verklaring gevraagd, Schoolklas (GAH, top. atlas, waarin zij verzekerden dat hun (pleeg-)dochters onder- foto 9689) wijzeres zouden worden. Uiteindelijk bood ook deze 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 27