In 1895 zakten zeven van de vijftien kandidaten van de Haarlemse kweekschool voor onderwijzeressen voor de akte nuttig handwerken. Naar aanleiding van deze uit slag stelde de voorzitter van het schoolbestuur: dat het examen voor de acte van onderwijzer feitelijk zwaarder is voor vrouwelijke candidaten vermits zij om zich van een plaatsing te verzekeren de acte nuttig handwerken moe ten bezitten. Op zijn voorstel werd besloten in het jaar verslag van de kweekschool hierop te wijzen en de wense lijkheid uit te spreken dat de onderwijzeressen op betere bezoldiging moesten kunnen rekenen.n) Opvallend op het lesrooster van 1870 is het vak staatsin richting. Van de onderwijzer werd volgens het officiële examenprogramma van 1865 geëist 'bekendheid te heb ben met de hoofdtrekken der inrigting van het staatsbe stuur in ons vaderland sedert de tweede helft der 16de eeuw',12) een eis welke voor de vrouwen ontbrak. In die tijd was het ongewoon aan vrouwen 'staatshuishoudkun de' te onderwijzen. Het zou verspilde tijd en moeite zijn leden van het vrouwelijke geslacht een opleiding te geven tot kiesgerechtigden: ...tot het houden van kiesvergaderingen hebben de vrou wen geen lust of tijd; en daar zij weten, dat er nu reeds veel te veel mededingers voor één ambt zijn, wilden zij de kans niet nog kleiner maken.n) Gelukkig bleken de bestuurders van de Haarlemse Nuts- kweekschool met betrekking tot dit vak verlichtere denk beelden te bezitten. Overzien we tenslotte de periode 1870-1915 dan blijkt dat in totaal 1047 vrouwen de Haarlemse vrouwenkweek school hebben bezocht, 615 van hen hebben de school met de akte (hulp-)onderwijzeres verlaten.14' De opleiding voor l.o.- en Bij de oprichting van de vrouwenkweekschool werd te- m.o.-akten vens besloten aan de school een cursus te verbinden tot opleiding van leraressen bij het middelbaar onderwijs. Hieraan leek behoefte te zijn, omdat in Nederland vóór 1870 slechts een enkele onderwijzeres een M.o.-akte bezat en er bovendien meer middelbare meisjesscholen werden opgericht, waar men vrouwen voor de klas wenste. Het denkbeeld van de stichters van de opleiding, dat de school zou strekken tot vorming van leraressen bij het middelbaar onderwijs werd al spoedig op de achtergrond geschoven, omdat de behoefte hieraan minder groot bleek te zijn, dan men aanvankelijk vermoedde. Slechts twee vrouwen behaalden in 1874 en 1876 hun akte m.o.- Nederlands.15' 28

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 30