de Voor de l.o.-cursus bestond meer animo, vele vrouwen de wensten een l.o.-akte te behalen en slaagden daar ook in. rit- In de periode 1870-1890 namen 75 leerlingen deel aan een het l.o.-cursus, 26 vrouwen deden examen in twee of meer ris vakken. In totaal werden 1 l.o.-akte wiskunde, 57 l.o.- ?en akten Frans, 27 Duits en 13 Engels behaald. Hieruit oe- blijkt dat een groot aantal van de leerlingen een akte ar- Frans behaalde. Dit is niet verwonderlijk, deze taal speel- ise- de immers in de vorige eeuw een dominerende rol in het ere onderwijs. Pas in 1920 werd Frans als verplicht vak op de lagere school afgeschaft en verdween het uit het toela- ;in- tingsexamen voor de middelbare school.16' iele De ene leerlinge, die in 1874 examen wiskunde deed, eb- heeft veel onbegrip op haar weg gevonden. Zij had in be- 1873 de akte hulponderwijzeres behaald en wenste zich te 5de bekwamen in wiskunde. Hier vond ze evenwel het die schoolbestuur tegenover zich. Het schoolbestuur deelt an- over de wiskunde-leerlinge mee: :ijn zij had een bijzondere aanleg voor dat vak en.deed dan /en ook een glansrijk examen; in de talen maakte zij echter slechts geringe vorderingen, voor de studie daarvan had ou- zij weinig ambitie. Het bestuur achtte het voor de verdere eds carrière van het meisje zeer wenselijk, dat zij althans de voor ééne taal aanteekening op hare akte zou verkrijgen en drong er dan ook bij haar op aan dat zij zich op de lts- Fransche taal zou toeleggen.I7) tik- De leerlinge voelde hier weinig voor en verliet daarop na korte tijd de school. In het jaarverslag over 1874 merkt jkt het schoolbestuur over haar op: ek- Bij haar deed zich het onder vrouwen weinig voorkomen ooi de geval voor, dat bij een goed hoofd en veel ambitie voor wis- en rekenkundige studie weinig aanleg en ge schiktheid voor taal- en letterkundige studie werd bevon- te- den lS) tot De onderwijswet van 1878 van minister Kappeyne van de ijs. Copello zou ingrijpende gevolgen hebben voor onderwij- 5ór zeressen, die een L.o.-akte wensten te behalen. In deze zat wet (art. 61) was de bepaling opgenomen dat een onder- len wijzeres de akte voor vreemde talen kon behalen, nadat -Iet zij in het bezit was van een akte voor hoofdonderwijze- de res, die pas op 23-jarige leeftijd kon worden verkregen, het Weliswaar werd in het gewijzigde wetsontwerp de leef- >nd tijdsbepaling geschrapt, maar de eis eerst de akte voor oot hoofdonderwijzeres te halen bleef gehandhaafd, hts Het was niet denkbeeldig dat de studie vreemde talen nu o.- minder vaak zou worden gevolgd, omdat de leerlingen het behalen van een hoofdakte niet nuttig zouden achten. 29

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 31