Het Haarlemse kweekschoolbestuur besloot dan ook be zwaren bij de minister in te dienen. Het mocht niet baten. Toen bleek dat er in 1883 een wetswijziging aanhangig was, werden de klachten herhaald: ...Allen, die niet haar geheele leven op den laagsten trap van het onderwijs willen blijven staan, gaan nu zich zoo spoedig mogelijk toeleggen op het verkrijgen der hoofdakte. Die akte is echter niet het ware doel van haar streven, want bij de tegenwoordige richting van het on derwijs zijn er voor vrouwen zóó weinig plaatsen als hoofd eener school, dat daarin hare toekomst niet ligt; haar einddoel blijft veeleer het examen in levende talen, want de bevoegdheid om daarin onderwijs te geven biedt velen de gelegenheid aan om eene goede betrekking als onderwijzeres te verkrijgen Het komt ons voor dat bij het vorderen van de hoofdakte ook van meisjes, vóórdat zij tot het examen in talen wor den toegelaten, uit het oog heeft verloren, dat aan het hoofd van bijna alle scholen mannen staan. De man vindt in zijn hoofdakte eene toekomst en een bestaan; de vrouw niet; zij wordt alleen door den drang der wet tot het examen voor hoofdonderwijzeres gebracht, en inder daad wordt aan de vrouw een onrecht aangedaan door van haar een zwaar examen te vorderen, dat geen prakti sche voordeelen oplevert I9) In 1884 werd de bezwarende hoofdaktebepaling uiteinde lijk geschrapt. Ter verkrijging van akten in de vreemde talen werd het bezit van de akte van hoofdonderwijzeres niet meer verplicht gesteld, maar alleen die van onderwij zeres. Er kwam in Haarlem een afzonderlijke avondcur sus voor het onderwijs in de vreemde talen. Tevens zou in het laatste leerjaar van de kweekschool extra aandacht aan talen worden gegeven voor leerlingen, die van plan waren hun studie in de vreemde talen voort te zetten.20» In 1889 zag het schoolbestuur uit bezuinigingsoverwegingen zich echter genoodzaakt de totale cursus op te heffen. De hoofdakte-opleiding Het mes sneed aan twee kanten. De onderwijswet van 1878 bleek enerzijds zeer nadelig voor het vreemde talen onderwijs aan de kweekschool, maar werkte anderzijds stimulerend ten aanzien van de lust bij vrouwen om een hoofdakte te behalen. Vanaf de oprichting van de kweekschool hadden zich meisjes aangemeld, die wensten te worden opgeleid voor het examen van hoofdonderwijzeres. Aanvankelijk be lastte de directrice zich met de begeleiding van deze on derwijzeressen, toen het aantal kandidaten sterk toenam besloot het bestuur tot de oprichting van een afzonderlij- 30

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 32