gig rap ich der aar on- als igt; 'en, 'edt als ikte tor- het nan de tot ier- 'oor kti- ïde- ïide eres wij- cur- u in Sociale herkomst van de acht leerlingen en hun alan carrièreverloop 0) In tgen van len- :ijds een zich /oor be- on- nam olij ke cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeres. Door het gemeentebestuur werden voor deze cursus in de jon- gens-H.B.s. lokalen beschikbaar gesteld. Toen echter de wet de eis van hoofdakte voor het doen van examens in de vreemde talen niet meer verlangde, was voor de mees te vrouwen de voornaamste reden voor het verkrijgen van een hoofdakte verdwenen. De kans namelijk dat een vrouw hoofd van een school zou kunnen worden, was nagenoeg afwezig, slechts ongeveer 2% van de hoofden der openbare scholen was van het vrouwelijke geslacht.2" Het Haarlemse kweekschoolbestuur besloot op 12 janua ri 1886 geen nieuwe leerlingen tot de hoofdakteopleiding meer toe te laten. Nadat in augustus 1888 de drie laatste leerlingen examen hadden gedaan, werd de cursus opge heven. Wat waren dat nu voor vrouwen, die de Haarlemse kweekschool voor onderwijzeressen bezochten? Is het juist dat de meeste onderwijzeressen uit redelijk welge stelde middenstandsgezinnen kwamen, zoals in literatuur over dit onderwerp is gesteld?22' Het Haarlemse kweek schoolbestuur beroemde zich erop meisjes uit den be schaafden en meer ontwikkelden stand der maatschappij op te leiden.23' Dit was aanleiding om ook de Haarlemse Nutskweekschoolbevolking nader onder de loep te ne men. Het onderzoek naar de sociale herkomst van de kweke lingen is beperkt gebleven tot de externe leerlingen uit Haarlem in de periode 1870-1905. De beroepen van de vaders van deze leerlingen konden gedeeltelijk worden te ruggevonden in adresboeken of het bevolkingsregister.24' 31 Het gebouw aan de Hazepaters- laan 34, hoek Dreef (GAH, top. °n' atlas, foto 2343) 1.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 33