a.m. van den Een foto door Prater van de onthulling broek van het standbeeld van Laurens Janszoon Koster in 1856 In de loop der eeuwen is er nogal wat te doen geweest rond de uitvinding van de boekdrukkunst. Vooral in de vorige eeuw is er een stortvloed van boeken, prenten, ge schriften en gedichten over dit onderwerp over Haarlem en Nederland uitgestort. Er werden in het officieuze jaar 1823 en in het officiële herdenkingsjaar 1856 spectaculai re feesten gevierd ter ere van Laurens Janszoon Koster, culminerend in 1856 in de oprichting van het bronzen standbeeld op de Grote Markt, naar het ontwerp van L. Royer. Enige tijd geleden kwam uit particulier bezit een foto van deze onthulling tevoorschijn die al tientallen jaren in op eenvolgende verzamelingen werd bewaard (afb. 1). Deze foto (een kalotypie) meet 25,8 x 20 cm en is op een royaal passe-partout geplakt. De overgang van foto naar passe-partout is met een goudrand afgewerkt en daarbui ten met vier, eveneens goudgekleurde, kaderlijnen fraai omlijst. Een gedrukte ondertitel luidt: Nieuw Duitsch Photografisch Etablissement van C. M. Pruter, Nieuwendijk 41 Amsterdam ONTHULLING van het Metalen Standbeeld van Lourens Jansz: Coster te Haarlem den 16 Julij 1856 Dergelijke fraai uitgevoerde topografische of historische foto's werden in de vorige eeuw even waardevol geacht als een prent, en onder meer gebruikt om de wand van een vertrek te sieren. De techniek van de kalotypie De Fransman Louis Jacques Mandé Daguerre (1787- 1851), van beroep dekoratieschilder, wordt beschouwd als de ontdekker van het eerste officieel erkende fotogra fische procédé, dat daguerréotypie wordt genoemd.1) Na 37

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 39