de Vereniging voor Volksvlijt in Arti et Amicitiae te Am sterdam in april 1855. Erg honkvast blijken de Pruters niet te zijn, want in 1857 vestigen zij zich in Den Haag op het adres Gevangenpoort 104 Buitenhof 104). Pruter werd daar in het bevolkingsregister ingeschreven onder de naam Claas Punter. Opmerkelijk is een advertentie in het Nieuw Dagblad voor 's-Gravenhage op 22 oktober 1857 waaruit blijkt dat M. Hille en Comp een atelier hebben geopend tot het vervaardigen van Photographiën. Op 4 augustus 1858 verschijnt in hetzelfde dagblad de mededeling dat Aan z.k.h. den Prins van Oranje te Leiden een album van acht photographiën wordt aangeboden van de voor naamste gedeelten dier stad, en vervaardigd door M. Hil le alhier. In 1859 verhuist de firma Hille naar de Willem straat, een nieuwe buurt, die meer vakbroeders aantrok, omdat licht en ruimte daar optimaal waren om een foto atelier te vestigen. Een jaar later, in i860, verschijnt een album van Den Haag: La Haye et Scheveningue Photographies, bestaan de uit zestien lithografieën naar tekeningen van C.C.A. Last, die weer naar foto's van Hille zijn gemaakt en uit gegeven door H.L. van Hoogstraten in Den Haag. In april van hetzelfde jaar verschijnt nog een fotoalbum van de firma Hille. Het werd uitgegeven bij M.M. Couvée: Het Photographies album van 's-Gravenhage en Scheve- ningen, bevattende twaalf gezigten van de schoonste punten genomen. Prijs 10,-. Op 27 januari 1863 overlijdt Claus Pruter in Den Haag. Een simpele advertentie in hetzelfde jaar bericht dat de firma Hille blijft bestaan: Photographie M. Hille, Wil lemstraat 12. Een jaar vóór zijn overlijden, in mei 1862, had Pruter een assistent gekregen in de persoon van Wil helm Gramman, afkomstig uit Amelsdorf in Duitsland. In 1868 gaat deze Gramman voor eigen rekening de foto grafische zaak drijven in hetzelfde huis Willemstraat 12 van wijle de Heer Hille (sic), bij wien hij onderscheidene jaren als photograaf werkzaam is geweest. In hetzelfde jaar verhuist Maria Hille naar de Denneweg 69, waar zij de zaak voortzet. Rond 1877 verdwijnt Gramman uit Den Haag, maar in die jaren vinden wij de firma nog steeds in de Willemstraat, nu echter als: J.C.J. Beukers firma Hille. In 1881 verhuist Maria naar de Frederik- straat 16, in 1884 naar de Veenlaan 64 en in 1887 naar de Toussaintkade 64. In 1890-91 volgt weer een verhuizing, nu naar de Jacob van der Doesstraat 3, en haar laatste 4i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 43