verblijfplaats is Piet Heinstraat 23. Haar overlijden is niet opgetekend in het bevolkingsregister van Den Haag. De heer J.C.J. Beukers, die op hetzelfde adres als Maria Hille verbleef, maar het atelier in de Willemstraat be heerde, zette de zaak tot in lengte van jaren voort.5) In het Haagse Gemeentearchief worden twee foto's van Ma ria Hille bewaard, te weten de Groenmarkt in i860 en het Kurhaus te Scheveningen na de brand in 1886. De dag van de onthulling Op de 16e juli 1856, de tweede dag van de in totaal drie van het standbeeld dagen durende Kosterfeesten, was het een ongekende drukte in het anders zo rustige Haarlem. Naast de ruim 25.000 inwoners, die binnen de toen nog grotendeels be staande Haarlemse stadswallen waren gehuisvest, werden ongeveer evenzoveel bezoekers via spoortrein, diligences, particuliere rijtuigen en trekschuit aangevoerd, 's Ochtends werd vanuit verschillende delen van de stad een grote optocht georganiseerd, om bij het gedenkteken in den Hout hulde te brengen aan Laurens Janszoon Kos ter. De ca. 1200 deelnemers waren in vier afdelingen ver deeld. Hieronder waren de leden van de typografische verenigingen uit een elftal steden uit het land, leden van de Koninklijke handboogschutters vereniging Sagitta rius, vertegenwoordigers van de verschillende Koster commissies, de ontwerpers en uitvoerders van het beeld, voetstuk en bijwerk, vertegenwoordigers van letteren, kunsten en wetenschappen, vertegenwoordigers van de Nederlandse boekhandel en de boekdrukkunst enz. Ten slotte leden van de liedertafels (mannenkoren), verdere zangers en veel militairen. Om half twaalf waren alle afdelingen rond het gedenkte ken in de Hout opgesteld. Mr. Joh. Enschedé hield een toespraak, waarna het muziekcorps van de dragonders een melodie ten gehore bracht, die werd begeleid met ge zang van de typografen op woorden van de dichter A. Beets, lid van de feestcommissie. Er volgden nog enkele toespraken, afgewisseld met feestliederen. Nadat de laat ste saluutschoten waren afgevuurd, zette de feeststoet zich in beweging, om zich via de Dreef en een schitterend versierde Grote Houtstraat naar de Grote Markt te bege ven. Op de Grote Markt was in de loop van de ochtend een toenemende menigte bezig de plaatsen te bezetten buiten het officieel afgezette gedeelte rond het standbeeld. Plaatsen achter de ramen werden van onder tot boven in genomen, de daken gaandeweg bezet, de voor de huizen geplaatste hekken beklommen, de stoepen, bordessen en 42

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 44