den van het hoofdbestuur, burgemeester C.J. de Bruyn Kops, wethouders en leden van de gemeenteraad, een erewacht van de handboogschuttersvereniging Sagittar- rius, alsmede de leden van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen van het Boek en de overigen die aan de tocht hadden deelgenomen (B). Toen iedereen zijn plaats had ingenomen, verscheen tij dens een triomfmars, uitgevoerd door het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant en de commissaris van de Koning in Noord- Holland, jhr. W. Boreel van Hogelanden en diens echt genote, die plaats namen in de fauteuils van de rechter tribune. Nadat de leden van de liedertafels onder leiding van J.E. Schmitz een feestlied ten gehore hadden ge bracht, stelden de leden van het hoofdbestuur zich voor het standbeeld op. Voorzitter mr. L. Metman hield een toespraak en eindigde: Wat alzoo hier is opgerigt moet zijn een nationaal ge denkteken, aangeboden aan de Stad, waar de boekdruk kunst werd uitgevonden, waar Lourens Janszoon Coster werd geboren en waar hij zijne kunst heeft uitgeoefend. Het blijke nu of aan dien eisch is voldaan. - Welaan! het bekleedsel vallei - het Beeld worde onthuld! Als door een toverstaf geraakt werd het metalen Stand beeld eensklaps van zijn omhulsel ontdaan en de beelte nis van Haarlem 's voorzaat vertoonde zich onder luid ge juich, applaus en salvo's uit het geschut. Nadat het mu ziekcorps van de Haarlemse Schutterij een feestmars ten gehore had gebracht, werd tijdens een tweede toespraak van voorzitter Metman het standbeeld overgedragen aan het Haarlemse gemeentebestuur. Vervolgens werd voor de tweede keer door de leden van de Liedertafels een Feestzang aan de kunstenaars ten gehore gebracht naar muziek van F. Mendelsohn-Bartholdy, waarna de burge meester het door de Nederlandsche natie aan die Stad vereerde geschenk namens Raad en ingezetenen aan vaardde. Tot slot van de plechtigheid volgde eene luidklinkende fanfare en eene schitterende finale, uitgevoerd door het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers met daarin voorkomende Oranje-liederen die de opgewekte stemming nog meer verhoogde. In volgorde verliet men het feestterrein en passeerde de commissie van overgifte en overname, richting Stadhuis, waar van stadswege verversingen werden aangeboden. De Prins, die net als alle toeschouwers het afmarcheren 44 gnBSjHHHKPSl -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 46