staande had bijgewoond, beantwoordde hartelijk de sympathie betuigingen. Het moment van de foto- Tijdens de feestelijke bijeenkomst op de Grote Markt opname heeft Claus (en/of Maria?) Pruter toestemming weten te krijgen om zich met zijn camera op het balkon van het stadhuis te installeren. Vanuit die positie was hij in staat om met de camera in verticale stand de feestelijke ge beurtenis met de St. Bavo op de achtergrond in één com positie op het matglas samen te vatten. De in officieel zwart geklede genodigden op de voorgrond dienen als re- poussoir voor de imposante St. Bavo op het middenplan, dat door zacht verlopende grijstonen een evenwichtige compositie vormt met de vage contouren van de bebou wing aan de Riviervismarkt. Een probleem dat bij het kiezen van een hoog camerastandpunt terloops werd op gelost, is het convergeren van de verticale lijnen van de St. Bavo, wat hier niet als hinderlijk wordt ervaren. Op het moment van de opname was de lucht boven de Grote Markt bewolkt, dat is te zien aan het ontbreken van schaduwdetails. Voor de techniek van onze kalotypie is dit niet nadelig geweest, integendeel, bij zonnig weer zouden de donkere partijen t.o.v. de lichtere tot onaan vaardbare contrasten hebben geleid. Consequentie was Afb dat de belichtingstijd, d.w.z. het moment van het afne- Lithografie van C.C.A. Last men van de lensdop en het terugzetten daarvan, langer van de onthulling. was, tenminste tien tot twintig seconden, gezien aan de 45

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 47