bewegings-onscherpte van de groep genodigden op de voorgrond. Al eerder, bij de geschiedenis van de kaloty- pie, werd opgemerkt, dat retoucheren bij deze techniek in veel gevallen een gegeven was. Ook op onze foto is dit ruimschoots het geval, hoewel dit op de afbeelding bij dit artikel nauwelijks is waar te nemen. Genoemd kunnen worden: de figuur van Koster, het dak van de St. Bavo rond de spits van de traptoren en de wapperende vlaggen rond het standbeeld, uit de top van de St. Bavo en Bake- nesserkerk en uit de gebouwen aan de Riviervismarkt, die alle met potlood zijn ingevuld. Van de feestelijkheden op de Grote Markt is een drietal lithografieën bekend. De overeenkomst tussen één van deze litho's (afb. 3) en onze kalotypie is van dien aard, dat aangenomen kan worden dat onze foto als voorbeeld heeft gediend voor de litho. De stand van de tribunes op de foto wijkt echter in detail af. Verondersteld mag wor den dat Pruter een tweede opname ter plekke gemaakt zal hebben, waarbij de camera iets naar links zal zijn ge zwenkt. P. Blommers wordt als drukker-uitgever onder de prent vermeld, maar de naam van de lithograaf is, in tegenstelling tot beide andere litho's, niet vermeld. Aangezien de stylistische overeenkomsten met de andere litho's kenmerkend zijn is het waarschijnlijk dat deze li tho eveneens getekend zal zijn door de toenmaals beken de tekenaar-lithograaf C.C.A. Last, die de twee andere litho's voor zijn rekening had genomen en die ook in i860 de Haagse litho's naar foto's van Hille zou maken. Het historisch belang van Bezien wij onze kalotypie vanuit historisch perspectief deM kalotypie dan kan de conclusie luiden, da. wij h.er te maken heb- deze kalotypie ma de oudst gedateerde toto uit de Haarlemse histo- rie. Dat deze tevens gekoppeld kan worden aan een be langrijke Haarlemse gebeurtenis, waarvan wij tot dusver slechts de beschikking hadden over afbeeldingen in steen druk uit de tweede hand, geeft aan deze foto nog een ex tra belang. In de Nederlandse fotohistorie uit de jaren voor 1856 zijn geen voorbeelden bekend van historisch-topografische onderwerpen waarbij fotograaf, datum en jaartal bekend zijn. Bij onze kalotypie kan zelfs het juiste tijdstip aan het verhaal worden toegevoegd. Immers, de klok van de St. Bavo wijst 13 uur 40 aan als tijdstip, waarop Claus en/of Maria Pruter de lensdop van de kamera nam om deze typisch i9de-eeuwse manifestatie op de Grote Markt vast te leggen. 46

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 48