mers, produktie is altijd beter dan niets doen - bood dit systeem het voordeel dat de betaalde lonen geheel of ge deeltelijk gedekt zouden worden door de opbrengst van de gefabriceerde goederen, wat een besparing zou beteke nen op de uitgavepost van de armbesturen. Dit zou bete kenen dat ook de subsidies die uit de stadskas verstrekt werden met twee-derde zouden kunnen worden terugge bracht. De verwachtingen waren hooggespannen. Hoe was de praktijk? De praktijk Voor het succes van het project was het van essentieel be lang dat er een goede bedrijfsleiding zou komen. Daarom was het bijzonder verheugend dat men twee vooraan staande Haarlemse ondernemers bereid had gevonden om hun kennis en ervaring ter beschikking te stellen bij het opstarten en besturen van de fabriek. Zo ontstond de Commissie van de armenfabriek. Zij bestond uit de vol gende personen: L.J. van der Smissen algemene bedrijfsleiding I. Wijnkamp H. Ghele boekhouder/schrijver M.G. Thesing lid van de Commissie van Superintendentie J.F. Sibmacher J.E. van Varelen Deze fabriekscommissie had de algemene leiding van het bedrijf en was verantwoording schuldig aan de Commis sie van Superintendentie, die op haar beurt weer verant woording schuldig was aan het stadsbestuur. Begin oktober 1805 werd in een lokaal in de Lange Ro zenstraat een begin gemaakt met het opleiden van een aantal meisjes. Deze meisjes, die gerekruteerd waren uit de drie gesubsidieerde godshuizen, werden geschoold in het spinnen van vlas en van hennep. Het laatste was voor een deel bestemd voor een zijldoekfabriek buiten de stad. Tevens werden enige meisjes opgeleid in het kantklossen. Meer ervaren meisjes en vrouwen, die vanwege een licha melijke handicap niet in de fabriek konden werken en in het bezit waren van een spinnewiel, kregen de gelegen heid thuis te spinnen, ook hekelden zij vlas en wasten zij wol, tegen 20 tot 40 stuivers per week. Om nog meer mensen aan het werk te helpen, werd de katoenspinnerij van de diaconiefabriek weer nieuw leven ingeblazen.21» 56

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 58