winkeliers in te schakelen om de produkten van de inrich ting in commissie te verkopen. Het stadsbestuur vroeg zelfs aan het college van kerkmeesters om druk uit te oe fenen op de kaarsenleveranciers om voortaan het kaar senkatoen van de stadsarmenfabriek te betrekken, daar wij genoegzame informatie hebben dat het katoen op de spinnerij vervaardigd wordende in deugt, zoo goed in prijs minder (is) dan men het elders kan bekomend In 1809 ging men er toe over 3000 circulaires te versturen naar armbesturen in omliggende plaatsen om hen te be wegen goederen tegen kostprijs te kopen.34) Zo hoopte men het geld van de in het magazijn opgeslagen goederen terug te krijgen. De problemen werden steeds groter. Niettemin leverde de fabriek kwalitatief goede produkten af. Op initiatief van koning Lodewijk Napoleon werd op 28 juni 1808 een al gemene nijverheidstentoonstelling gehouden, met het doel de Nederlanders meer bekend te maken met de voortbrengselen van de eigen industrie. Op deze tentoon stelling kon elk bedrijf zijn produkten inzenden. De Haarlemse armenfabriek zond 40 stukken linnen en 4 stukken kraanoogst op. En niet zonder succes. De fa briek kreeg een eervolle vermelding voor de verschillende soorten van zeer fraai linnen.35) Op 25 augustus van datzelfde jaar klaagden de gecom- miteerden dat zij zich door de aangeboden rekeningen van leveranciers in grote verlegenheid bevonden. Zij wa ren niet meer in staat om de wintervoorraad aan garens en dergelijke in te slaan. Zij tekenden hierbij aan dat deze problemen hoofdzakelijk veroorzaakt werden door het uitblijven van de betalingen van de godshuizen van hun bestellingen, hun schuld bedroeg in totaal 9.300,-. Bovendien was voor het uitbetalen van de salarissen ƒ6.000,- nodig: Van der Smissen directie 2643 Westerkappel directie {T566 H. Asschen schrijver/boekhouder 551 Overig personeel /I239 Hieruit valt op te maken dat ca. 70% van de totale loon som terecht kwam bij de twee directeuren. Een gesprek met het stadsbestuur leverde ƒ3.596,- in con tanten op en ƒ6.000,- in de vorm van een lening.36) In ok tober 1809 herhaalde de geschiedenis zich. Het magazijn zat tot de nok vol, terwijl de afzet gering was. Ditmaal

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 62