werd het stadsbestuur verzocht een adres tot de burgerij te richten 'op dezelfde wijze als door haar met betrekking tot de uitreiking van brood en turf wordt gehandeld' om tot een uitdeling te komen van hemden en lakens. Een ir noodgreep, die uiteindelijk alleen maar verlies op zou le- le veren.37' 'm n Het jaar 18io werd voor de inrichting een dieptepunt. De :n schuldenlast bedroeg ƒ22.344,-. Aan vorderingen had e- men 27.889,-, de voornaamste schuldenaren waren het te Diaconie- en Aalmoezeniershuis zelf, het Rooms-katho- ;n lieke wees- en armenhuis, het Lutherse wees- en armen huis en de gecomitteerden van militaire zaken.38' Tot overmaat van ramp werd het Diaconiehuis door de Fran- de sen gevorderd. Dit betekende dat de wezen onderge- an bracht moesten worden in het Oudemannenhuis op het al- Groot Heiligland en de armen naar het voormalige Bur- iet gerweeshuis in de Magdalenastraat.39' Hier werd ook de de fabriek gehuisvest. >n- Uiteraard moest de produktie onderbroken worden. De- De genen die bij de verhuizing hielpen kregen echter 15 stui- 1 4 vers per dag en de andere werknemers van de armenfa- fa- briek een voorschot dat was afgeleid van hun gemiddelde ide verdiensten.40' De nieuwe behuizing was geen verbetering. De lokalen nn- waren beduidend kleiner, terwijl de opslagmogelijkheden jen ook te wensen overlieten. Dit had als gevolg dat men be- va- sloot om acht mensen, 'welke gevoegzame bekwaamhe- ens den hebben en vertrouwen verdienden', het werk thuis te dat laten verrichten.41' oor van Mede door de verhuizing stond de werkinrichting aan de rand van de ondergang. Men moest beslissen of men nog ;sen door moest gaan. Een nieuwe geldinjectie zou de levens duur weliswaar kunnen verlengen, maar dat dit geen duurzame oplossing was, was al herhaaldelijk gebleken. 643 Toch besloot het stadsbestuur opnieuw om de fabriek 566 met ƒ6.085,-te subsidiëren.42' Een opmerkelijke stap als 551 we bedenken dat de stedelijke geldmiddelen in een deso- 239 late toestand verkeerden. Dit werd mede veroorzaakt door de grote uitgaven die de stad moest doen voor ka- )0n. zernering en andere oorlogsbehoeften.43' Toch zag men de toekomst wat betreft de armenfabriek hoopvol tege- ;on_ moet. Reden was het initiatief van een in het leven geroe- ok- pen Comité van Algemeen Bestuur over instellingen der izjjn liefdadigheid. De landelijke instelling, die zetelde in Am- naal sterdam, bood de fabriek een bedrag van ƒ5.000,- aan 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 63