groep. Het Velsense Hogergeest was het eigendom van Pieter Valckenier, getrouwd met Bregje van Ghesel, mr. Jacobs zuster. Overhout had een geriefelijke verbinding te water en te land met Amsterdam en was slechts een kwartieruurs buiten Haarlem gelegen. Het was uitgegroeid tot een bui tengoed van enige betekenis: een Hofsteede, stallinge, koetshuis, met desselfs bepotinge en beplantinge, met nog een huysmanswooninge, stallinge, werf en verschei den stucken landt in de Romolenpolder, zegt de koopak te. In het zuiden grenst het aan Spaer-en-Lommerop 13 september 1732 gekocht door Hendrik Kops te Amster dam, noordelijk ligt het bezit van Willem Kops. Dit laatste omvatte ook het zogenaamde Oly molensland met de werf daar de Olymolen op heeft gestaan. Willem Kops had dit op 27 april 1722 voor ƒ1020,- gekocht van Anna Maria Colterman, weduwe van Nicolaas Habett, president-schepen, en Raad van Haarlem en hoogbaljuw van Kennemerland. Mr. van Ghesel moet een precies man zijn geweest, die zeker wat de nauwkeurige afbakening van zijn grondei gendommen betreft, niets aan het toeval wenste over te laten. Eerst had hij de bestaande scheisloot tussen Over hout en Spaer-en-Lommer tot 24 voet (ca. yVi m) doen verbreden. Daarna wordt op zijn last de juiste grens tus sen de buitens vastgesteld. Dat gebeurt op 10 april 1771. Vier ter plaatse goed bekenden maken daarvan twaalf dagen later een schriftelijk relaas: de graaversbaas Cor nells van Rix, Barent Rooseboom, tuinman op Spaer-en- Lommer Gerrit de Groot en Coert Geele, resp. tuin- en werkman op Overhout. Zij verklaren daarin dat wij op woensdag 10 april ijji met een vaartuig sijn ge weest in de sloot loopende tussen het land van de Heer Kops en de buytenplaats van de Heer Van Ghesel, dat wij in die sloot op 4 verschijde plaadsen hebben geslaagen 4 paaien sijnde 3 voet van de kant vant Land van dheer Kops, als precies de helft vande sloot uytmaakende, soo als deselve is geweest voor dat dheer van Ghesel die sloot op 24 voet verbreed. Niet lang heeft mr. Van Ghesel van zijn buitengenofegen plezier gehad. Op 19 juni 1773 sterft hij te Amsterdam. Zijn zoon Jacob, die ruim een maand tevoren eigenaar was geworden van het plaatsje Veel-Sigt aan het Noorder Spaarne ter hoogte van de tegenwoordige Rijksstraat- weg-Floresstraat,9) is in Overhout niet geïnteresseerd. Met de liquidatie wordt dan ook niet getalmd. Op 18 ok tober 1773 wordt Overhout in veiling gebracht, het huis, 79

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 81