zoon mr. Jan Pieter (1830-1891), een verdienstelijk orni tholoog, wiens gezichtsstoornis tenslotte tot volledige blindheid leidde. Hij liet de oude boerderij afbreken en deed in 1889 de tegenwoordige hoeve bouwen. Zijn enig kind Cornelia Adolphine van Wickevoort Crommelin (1856-1936), de laatste bewoonster van Wildhoef, die om haar sociale bewogenheid en weldadigheidszin algemeen geliefd was, bleef na haar vaders dood in het bezit van Overhout. In 1904 had zij haar onroerende goederen ondergebracht in de N.V. Maatschappij tot beheer en exploitatie van onroerende goederen Veenduin, zetelend te Amsterdam. Toen de Juffrouw, zoals ze in Bloemendaal werd ge noemd, op 5 januari 1936 was gestorven, kwam Over hout door koop aan de heer P. van Leeuwen Boom kamp, oprichter en directeur van de Rubber Cultuur Maatschappij, kantoorhoudende te Amsterdam aan de Herengracht 362/364. Samen met de heren S.P. van Eeghen en C.G. Vattier Kraane had hij in 1927 een gift gedaan van ƒ60.000,- om te worden besteed voor de in richting van het huis Herengracht 502, dat even tevoren aan de stad Amsterdam ten geschenke was aangeboden als ambtswoning van de burgemeester door dr. C.J.K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel Maat schappij.16' Na de Tweede Wereldoorlog, omstreeks de jaren vijftig, werd Overhout gemeentelijk bezit van Haarlem. De wei degronden werden voor onder meer sportdoeleinden aan gelegd, de boerenbehuizing bleef gehandhaafd. Ze wordt thans bewoond door de laatste, zeer hoog bejaarde, bruijcker P.M. Strijbis, wiens vader, afkomstig van de boerderij Het Huys ter Spijt aan de Kleverlaan, dat ook tot de Crommelin-bezittingen behoorde, eveneens pach ter van Overhout is geweest.17' 't Is al vervlogen, wat daar was, En 't eenige wat over is, is gras. Moge het de lezer aan de hand van het voorgaande geluk ken in gedachten vóór zich te zien de bescheiden hofstede aan de Schalkwijkerweg, die in de 18de eeuw gedurende ruim zeven decenniën het karakter en de sfeer daar mede heeft bepaald. Prachtige tekeningen en aquarellen van deze weg uit die tijd, aanwezig in de topografische atlas ten gemeente-archieve van Haarlem, zullen daarbij be hulpzaam kunnen zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 84