marcel bulte 'Het Buurtje' van Schalkwijk 'Aan de rand van de Schalkwijkerweg, omzichtig stap pend om niet in het uitgesleten karrespoor terecht te ko men, liep Willem van Lieshout Nicolaaszoon, gehuwd met Cornelia Blom, in de richting van de stad Haarlem. Nog niet zo lang geleden, op 24 november 1892, had hij na overleg met zijn vader, Nicolaas van Lieshout, de ou derlijke woning met bijbehorende tuin aan de Schalkwij kerweg nr. C 6 gekocht. Nog niet eens zo'n onvoordelige koop. Hij had er slechts ƒ2000,- voor betaald. Al voort stappend overdacht hij dat deze kleine boerenwoning al sinds 1858 familiebezit was. Toen immers kocht zijn grootvader, ook een Willem van Lieshout, het huis met bijbehorend erf en werf voor ƒ1000,-. Van zijn vader had hij vernomen dat toen zijn grootvader dit huis kocht een merkwaardige clausule had opgehouden te bestaan. Im mers Leendert Ruig, van wie zijn grootvader het huis had gekocht, was in 1836 de verplichting aangegaan de wedu we Pieter Umans, zolang zij bleef leven, het voorkamer tje ter beschikking te stellen. Een afspraak die was ver vallen bij de koop van het huis door zijn grootvader." Willem van Lieshout was best tevreden met zijn boerde rij. Er zat flink wat ruimte in. Zo had je, als je de voor deur binnenkwam, direct links een bergruimte, waarin de emmers en overige benodigdheden voor de stallen ston den. Die stallen kon je bereiken wanneer je rechtdoor liep. Links daarvan was het woonhuis, waarvan de voor kamer direct aan de weg lag. Rechts ervan was de wagen schuur en het hooihuis. Die stonden eigenlijk los van de rest. Achter de stallen lag nog de pulphoop, net op de plaats waar de weg en het jaagpad langs het Spaarne zich splitsen. Het jaagpad, waarover je hele gezinnen met de borstlap voor aan de lijn zag lopen om hun schip voort te slepen omdat er geen of nauwelijks wind was. Ook al wa ren de kinderen klein, trekken moesten ze. Enfin, ze zei den dat daar schipperskinderen groot van werden. Hij bleef even staan en keek achterom naar zijn boerde rij, 'Werklust' geheten, waarvoor hij de komende winter 84

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 86