nog voorzorgen moest nemen. Dan zou de gure oosten wind weer waaien over de vlakten van de Haarlemmer meerpolder en de Romolenpolder. Vlakten die bij helder weer het uitzicht vrij lieten tot de kerktorens van Amster dam.' Zo zou een boerenroman kunnen beginnen, spelend in een gedeelte van het vroegere Schalkwijk. Van dat deel namelijk dat in de eerste helft van de twintigste eeuw Het Buurtje werd genoemd. Het Buurtje was een groepje van een 19-tal huizen en boerderijen op de oostelijke oever van het Zuider Buiten Spaarne, waar de Noord-Schalkwijkerweg overgaat in de Zuid-Schalkwijkerweg. Of is het precies andersom? De Noord-Schalkwijkerweg houdt op bij de boerderij op nr. 169 en de Zuid-Schalkwijkerweg begint bij nr. 1 bij de boerderij, die daar ten zuiden van staat aan de oostzijde van de weg. Een opmerkelijk verschijnsel, deze wisselen de straataanduiding zonder direct herkenbare oorzaak of aanleiding, althans niet anno ^85.2) Immers, sinds de an nexatie van een deel van het vroegere Haarlemmerliede en Spaarnwoude door de gemeente Haarlem in 1963 ten behoeve van de nieuwbouw van het 'Plan Schalkwijk' is daar geen verklaring meer voor te vinden. Daarvóór liep op de scheidslijn van beide wegen de oude grens tussen de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwou de. En precies ten noorden van deze scheidslijn aan de Noord-Schalkwijkerweg - vroeger Schalk wij kerweg ge heten - bevond zich een concentratie van een aantal hui zen, boerderijen, winkeltjes en een café, die samen met de boerderij van Willem van Lieshout zo rond 1900 'Het Buurtje van Schalkwijk' genoemd zou gaan worden. Het lijkt wel of de zuidpunt van Het Buurtje vorm werd gegeven door een al eeuwenoude grenspaal, waarvan de opschriften H'leede en aan de andere zijde Haarlem doen vermoeden dat ze zeker al twee eeuwen weer en wind heb ben doorstaan.3' De paal, daterend uit 1723, staat nu nog steeds aan de westzijde van de weg, even ten zuiden van perceel Noord-Schalkwijkerwg nr. T69, vlak bij de voor malige scheidslijn, als herinnering aan het verleden. De noordpunt van Het Buurtje werd gevormd door de boerderij van Van Lieshout, thans Noord-Schalkwijker weg nr. 128, die pal tegen het Spaarne aangedrukt lag en waarvan de voorzijde nog net niet op de weg stond. De huizen of boerderijen, die ten zuiden van de grenspaal of ten noorden van de boerderij van Van Lieshout lagen, vielen daar beslist buiten.4' 85 De grenspaal, staande op de scheidslijn van de Noord- en de Zuid-Schalkwijkerweg. (Foto M.A. Bulte, 1983)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 87