r Het Buurtje werd pas eind negentiende eeuw, begin twin tigste eeuw een begrip, alhoewel er al eeuwenlang op deze plaats bewoning is geweest. Misschien al eerder dan dat er sprake was van een weg, want de Schalkwijkerweg maakt hier, gezien vanaf de stad Haarlem, een duidelijk zichtbare landinwaartse beweging. In vroeger eeuwen was hier al sprake van het Huijs ter Schoolenaar en het Hu ijs ter Weeuwen. En ook van het minder bekende Huijs ter Weeuwen Over of Huijs Overwech. En tijdens het Haarlems Beleg deden de Haarlemmers verschillende malen uitvallen richting Scale- wijc, waar ze verschillende huizen en soms een molen platbrandden.5» Het Buurtje heeft daar beslist van te lijden gehad. De Haarlemmers hebben overigens het verbranden van de huizen en boer- 87 Situatieschets van het laatste ge deelte van de Noord-Schalkwij- kerweg, november 1978. (Dienst Openbare Werken Haarlem, afd. Stadsontwikkeling). Dit gedeelte heette in de volksmond Het Buur tje. Het tuincentrum Noord Schalkwijkerweg en het perceel Zuid-Schalkwijkerweg no 1 be hoorden daar niet bij Fragment van de Caerten van de rivier het Spaerne, 1691 (archief hoogheemraadschap Rijnland te Leiden). Deze kaart laat het grondgebied zien, waarop in de eerste helft van de 20ste eeuw Het Buurtje zich zou bevinden. Het Huijs ter Scholenaer is duidelijk te onderscheiden met enige be bouwing daar ten noorden van en met een bijbehorende boom gaard. In het midden het Huijs ter Weeuwenmet aan de overzij de van het Spaarne het Gericht. Ten oosten van de weg de bebou wing op de plaats waar in de 20ste eeuw de boerderij Hoevevreugd stond. Ten zuiden van deze 'for se' boerderij een kleinere op de plaats waar nu de boerderij aan de Zuid-Schalkwijkerweg nr. 1 ligt en die toen eigendom was van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 89