Ten geleide Ook Schalkwijk heeft zijn geschiedenis, en deze krijgt in het Jaarboek dat thans voor u ligt veel aandacht. De heer Vrijland doet uit de doeken wie er in het Schalkwijkse buitentje Overhout hebben gewoond en Marcel Bulte be handelt de geschiedenis van 'Het Buurtje', die zeker tot de 16de eeuw blijkt terug te gaan. Dat Haarlem en in het bijzonder het bestuur van het De partement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de vorige eeuw op het gebied van onderwijs voor vrouwen niet achter liep, toont Corien Glaudemans in haar artikel over de kweekschool voor onderwijzeres sen. In het begin van die eeuw trachtte het Haarlemse stadsbestuur met alle macht de zieltogende 'armenfa briek' draaiende te houden vanuit de visie dat voor een gelukkig bestaan arbeid essentieel is. Wim Duba doet uit gebreid verslag van dit werkgelegenheidsproject uit de vorige eeuw. Een stukje Haarlem dat we dagelijks kunnen zien is de Grote of St.-Bavo kerk met het standbeeld van Koster. De onthulling van dit beeld blijkt onderwerp te zijn van de oudste foto met een Haarlems onderwerp, zoals u in de bijdrage van de heer Van den Broek kunt lezen. Het stadhuis staat weer zeer in de belangstelling. In dit Jaar boek een bijdrage van de heer Kuyper, die ons stadhuis in spiegelbeeld heeft ontdekt. In het stadhuis hangen thans fraaie rouwborden. In de bijdrage van wijlen de heer Van Valkenburg wordt beschreven hoe die borden daar geko men zijn. Tenslotte doen de heer Uittenhout en mevrouw Vroom verslag van de geschiedenis en de restauratie van een Haarlems monument, waartoe zij bij uitstek bevoegd zijn, niet alleen als bouwhistorici, maar in dit geval ook als insiders in de meest letterlijke zin. De heer Polder mans voltooit het drieluik met een verslag van wat er on der het huis te voorschijn kwam. De redactie betreurt het dat het hoofd van de Afdeling Monumentenzorg dit jaar mede als gevolg van de chroni- 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 9