p Het café aan de Noord- Schalkwijkerweg nr. 132 met haard, bedsteede en kassen, waarbij een binnenver trek met haard, bedsteede en kassen, boven een door gaande zolder met een bedsteede, voorts een extra ruime stalling voor 26 koeijen, groot hooijhuis en schuur, erf en werf en over deze wooning een tuijnf De naam Van 't Roodend werd na 1774 aan de boerderij gegeven door Pieter Hendriks, die tussen dat jaar en 1798 de boerderij in bezit had.8' De naam Lauwrenberg of Louwrenbergh ontleende de boerderij aan de naam van de eigenaar Davit Lourier, tot 1696 eigenaar van de op deze plaats staande boerenwoning.9' In de tijd dat Willem van Lieshout Nicolaaszoon eige naar was van de boerenwoning Werklust beschikte het achtergedeelte van de woning, dat tegen het jaagpad langs het Spaarne lag, over een ruimte voor bijeenkom sten en vergaderingen. Met name het bestuur van de in r89i opgerichte IJsclub Christiania, in 1898 zo'n 34 le den sterk, heeft in het achtergedeelte een aantal jaren vergaderd.10' Eeuwenlang heeft het grondgebied waarop Het Buurtje lag beschikt over een café, verloflokaliteit of herberg. Zo ook het twintigste-eeuwse Buurtje. Niet alleen Van Lies hout had zijn achterhuis als zodanig ingericht, maar ook het perceel Noord-Schalkwijkerweg nr. 132, voorheen C 7, heeft een dergelijke functie gehad. Toen in 19^ op een openbare veiling door de erfgenamen van wijlen Petrus van Bruggen aan de onroerend-goed handelaar Pieter Hoogeveen dit huis met bijbehorende tuin, erf, hooi schuur, paardestalling en stalling voor 12 koeien werd 89 Ets uit het in 1761 verschenen boek Aangenaame gezichten in de Vermakelyke landsdouwen van Haarlem, door H. Spilman en C. van Noorde. De tekenaar Van Noorde laat ons een tafereel zien nabij het Hu ijs ter Schole naar aan het Zuider Buiten Spaarne. Hij kijkt daarbij in de richting van Haarlem en laat zien dat de Schalkwijkerweg bij deze herberg een landinwaartse bocht maakt. Duidelijk geeft hij weer hoe enkele paaltjes zijn geplaatst aan het noordzijde van het woon huis. Grensafbakening? Of be stemd om de paarden van voorbij trekkende reizigers aan vast te binden? Of om de bocht te mar keren? Het afgebeelde woonhuis is beslist niet het Huijs ter Schole naar, maar de boerenwoning Lauwrenberg.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 91