verkocht werd eveneens gesproken over: ...en café met vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein, ge naamd 'Het Spaarne', staande en gelegen te Zuid- Schalkwijk,n) Petrus van Bruggen, die deze boerenwo ning in 1870 kocht van Arie Kats, toen dit huis Het Huis te Schoolenaar heette,12' heeft na 1870 hiervoor een ver gunning gekregen. De IJsclub Christiania hield z'n eerste algemene ledenvergadering in 1892 dan ook in deze loka liteit. Het jaar, dat ook Willem van Lieshout als lid van de ijsclub toetrad.13' In 1916 verkocht de koopman Abraham Hoogeveen dit café aan de café-houder Jan Martijn Akersloot,14' die het geheel tot eind 1919 als koffiehuis exploiteerde, nadat hij officieel in 1916 een vergunning had gekregen om ter plaatse een bierhuis in te richten.15' Eind 1919 kocht Cor nelis Dorlandt, toen nog metselaar van beroep, dit huis met gesloten beurs door z'n winkelhuis aan de Oudeweg te Haarlem met Jan Martijn Akersloot te ruilen.16' Het cafébedrijf kon worden voortgezet. In 1927 sloopte Cor nelis Dorlandt een fors deel van deze lokaliteit en in 1928 kwam een vernieuwd koffiehuis gereed, negen jaar nadat hij het perceel van Jan Martijn Akersloot had gekocht.17' Toen Cornelis Dorlandt in 1929 de houtloods aan de zuidzijde had gesloopt en een afdak voor de uitspanning met bijbehorende speeltuin had aangebracht, had Het Buurtje een volwaardig café-restaurant.18' Het café van Akersloot en dat van Dorlandt hebben bei de een centrale functie gehad. Akersloot had voorin zijn woonhuis ook een klein winkeltje. Wanneer men de deur van dat winkeltje opende ging er een klein belletje. In dat winkeltje werden grutterswaren en petroleum verkocht. De zuidzijde van het vroegere café van Cornelis Dorlandt, com pleet met grindpad en uitspan ningsmateriaal. Links de café-lo kaliteit met de achterdeur, even eens gemakkelijk te bereiken van af het Spaarne. (Foto J.S. van Straten, 1966)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 92