Je kon er later ook van die kogelflesjes met limonade krijgen en koffie kostte ƒ0,55 Per pond. Op het speelter rein naast het café hield voor de Tweede Wereldoorlog de burgerwacht regelmatig schietoefeningen, waarbij op een loden plaat werd geschoten. Maar ook in de tijd van vóór Het Buurtje kende deze plaats traditiegetrouw een herberg, tapperij of sapperij. Al van ouds hebben het Huijs ter Schoolenaar en het even bekende Huijs ter Weeuwen om beurten als herberg gefungeerd. Het Huijs ter Schoolenaar moet hebben ge staan op de plaats, waar later Akersloot en Dorlandt hun café-bedrijf uitoefenden. Reeds in 1635, toen het Huijs ter Schoolenaar werd verkocht aan Michiel Marthensz Zeeburch, schout van Zuid-Schalkwijk, Vijfhuizen en Nieuwerkerk werd gesproken over: een groot woonhuijs, koehuijs, erve en werve, van ouds Schoolenaar, sijnde een vermaarde herberge tot Noord-Schalckwijck19) On duidelijk is waar de naam Scholenaar of Scollenaers van daan komt. Weliswaar wordt in een transportakte van 1617 gesproken van Garebrandt Dircksz. Schoolenaar, alias Wijntge, die dit huis kocht, maar toen werd al over het Huijs ter Scholenaer gesproken.20' Ook in 1598 werd deze naam in het voormalige zestiende-eeuwse buurtje gebruikt. Misschien heeft zelfs de benaming Scholenaar niet uitsluitend op het huis, maar op dit hele buurtje be trekking gehad. Immers, een andere Schoolenaer, name lijk Dirck Garebrantsz., de vader van Garebrandt Dircksz. die in 1613 overleed, was tijdens zijn leven eige naar van een ander huis in het buurtje, het Huijs ter Weeuwen.2l) De boerderij aan de Recht tegenover het café Het Spaarne, aan de andere zij- Noord-Schalkwijkerweg de van de weg, ligt 's zomers gedeeltelijk verscholen, de nr- r33 boerderij Ankies Hoeve aan de Noord-Schalkwijkerweg nr. 133, voorheen Schalkwijkerweg nr. C 8. Op 2 decem ber 1929 werd de eerste paal voor deze boerderij de grond ingeslagen, op een plaats, die eeuwenlang tot de weide gronden van Noord-Schalkwijk werd gerekend.22' Op 17 april 1930 was deze boerenwoning voor gebruik geschikt en werd hij Ankies Hoeve gedoopt. Deze boerderij, ge bouwd door Chr. Beels, werd vernoemd naar Ankie Beels. Tot 1 mei 1936 werd de boerderij verhuurd aan de zoon van Willem van Lieshout, Ernestus Wilhelmus van Lieshout. Daarna kwam N.J. van Opzeeland hier te wo nen en thans wordt de boerderij nog steeds bewoond door de familie Van Opzeeland.23' 9i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 93