als voor het perceel Schalkwijkerweg C 6 vrije doorgang te verlenen om water te halen en te trekken uit de put, die op het bij gekochte erf stond. De woning aan de Noord- Ten zuiden van de voormalige boerderij van Bergman, Schalkwij kerweg nr. 150 aan de Noord-Schalkwijkerweg nr. 150, voorheen Schalkwijkerweg C 13, staat heden ten dage nog steeds het in 1904 door Bartholomeus Hoenderdos gebouwde huis.37' Bartholomeus Hoenderdos had een groot gezin en Iwas als zo vele bewoners van Het Buurtje goed katholiek en behoorde tot de parochie van de Spaarnekerk. Zijn kinderen gingen in Haarlem op school; de jongens naar de Canisiusschool in de Van Linschotenstraat en de meis jes naar de Veronicaschool in de Anthoniestraat. Het huis aan de Noord-Schalkwijkerweg nr. 150 staat er nog steeds, en is na de bouw slechts uitgebreid met een dak kapel aan de straatzijde. ie ia De woningen aan de De tegenwoordige woningen aan de Noord-Schalkwij- ia Noord-Schalkwijkerweg kerweg nrs. 154 en 156 huisvesten momenteel een tweetal ïg nrs. 152, 154, 156 huishoudens. Voorheen woonden er drie gezinnen op de is nrs. 152, 154 en 156, voor de nummerwisseling aan de is Schalkwijkerweg C 14a, C 14 rood en C 14 zwart. Maar >g toen stond er nog een bijbouw naast aan de noordkant. In 1862 werd deze huismans- of boerenwoning voor het i- laatst in een transportakte het Huis ter Weeuwen ge- i- noemd.38' De boerderij werd toen door Jan van der Vlugt s. aan Jeroen Gieske verkocht voor een bedrag van n- ƒ11.325,-. Hierbij wordt opgemerkt dat deze boerderij m toen nog beschikte over 9 bunder wei- of hooiland. Na- ik dat Jeroen Gieske op 1 februari 1868 was overleden zette in zijn weduwe Maria Veldhuijsen het bedrijf voort, her- de trouwde enkele jaren later met Jacobus van Dregt en ver- ns kocht in 1887 het voormalige Huis ter Weeuwen aan Her- ij- manus Gieske.39' In december 1891 overleed Hermanus ;e- Gieske en werd deze boerenwoning met stalling, hooi- iet berg en tuin overgenomen door zijn weduwe Agatha jn Dijkzeul, die tien jaar later op de veiling dit onroerend it- goed verkocht aan de Haarlemse koopman Frans Elfe nd ring.40' Frans Elfering bouwde tussen 1901 en 1906 op het lat bijbehorende erf een Amerikaanse windmolen met daar- rk bij behorend drijfwerk naast een nieuwe grote paardestal ;e- en wagenhuis en verkocht het geheel in 1906 aan Theodo- rus van Dam, een koopman die zich meestal in het bui hij tenland bevond.41' Nauwelijks een jaar later, in 1907, de werd het huis met al z'n aanhorigheden verkocht aan on Hermanus Gerardus Zwart, schipper van beroep,42' 95

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 97