stadstimmerman Lieven de Key. Vergelijkbare vroeg zeventiende-eeuwse interieurs met een dergelijke ei kenhouten betimmering met kasten en een bedstede bevinden zich onder andere in Amsterdam, Rijksmu seum; Delft, Rijksmuseum Huis Lambert van Meer- ten; Marssum, de Heringa State; Leeuwarden, Fries Museum; Hoorn, Westfries Museum. Dank zij de tekeningen, opmetingen en fotografische documentatie van Sluyterman kon het vertrek uit de brouwerij zo goed geconstrueerd worden. Het zeven tiende-eeuwse karakter van het vertrek kon eveneens door de inrichting op schitterende wijze worden behou den. De koperen haardgrepen, de haardplaat, de te gels, de vogelkooi, de koperen kroonluchter en een deel van het aardewerk waren uit 'Het Scheepje' bewaard en waren tegelijk met het interieur gekocht. De stoe len, de linnenpers en de beeldenkast, alle Hollands en daterend uit de eerste helft van de zeventiende eeuw werden toegevoegd uit de collectie van het museum. Al met al geeft het vertrek in zijn huidige toestand een schitterend beeld van een interieur uit de meest welvarende periode van de geschiedenis van Haarlem. Het Philadelphia Museum of Art kan zich gelukkig prijzen zo'n goed bewaard interieur uit de Gouden Eeuw in zijn bezit te hebben. Zo kunnen Amerikanen kennis nemen van een stuk Hollandse cultuurgeschie denis, dat hun niet geheel onbekend kan zijn, gezien de kolonisatie van Amerika door de Hollanders in de eerste helft van de zeventiende eeuw. 1 Zie over de familie: R. A. J. Dix, 'Haarlems Regentengeslacht in de Steigers', Gens Nostra, (1978) PP- 85-95; C. van der Haar, 'De voormalige brouwerij "Het Scheepje'", Jaarverslag Gemeente-archief Haarlem 1969 pp. 31-33. Over het interieur: W. A. Visser, 'De omzwerving van een Nederlands Interieur', Heemschut, 27 (april 1950) pp. 27-31; E. Diskant, 'A Dutch Interior', Philadelphia Museum of Art Bulletin, 80 (1984) nr. 341. 2 Zie de eigendomsbewijzen, berustend op het gemeente archief, aanwinsten 1984. 3 K. Sluyterman, Oude Interieurs in Holland ('s-Gravenhage, 1908). 4 Afgebeeld in Haerlem Jaarboek 1927, p. 137.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 106