van 1689 tot 1707; en mr. Johan Hulshout, secretaris van Rijnland van 1682 tot 1703. In het middenpand prijkten de wapens van Jacob baan derheer van Wassenaer, Obdam, Hensbroek, Zuyd- wijck, etc., luitenant-generaal van de ruiterij van den Staat, gouverneur van de stad Clundert, hoogheem raad van 1680 tot 1703; en Willem baron van Liere, heer van de beide Katwijken, Oosterwijck en het Sand, etc., hoogheemraad van 1689 tot 1707. In de cartou che heeft gestaan: Koning Willem van Roomen heeft de Hooge Heymraeden van Rhijnland gepriviligeerd in den jaere 1255 binnen de stede van Leyden op den Idus van October de 14e indictie10). Enig lofwerk vult verder glas en vensteropening. De beide glasschilders hebben te samen 300 gulden voor hun werkzaamheden ontvangen11). Jarenlang horen we niets meer van de glazen in de Lisser dorpskerk; de tijd gaat voort. Het wordt 20 sep tember 1815. Dan wordt de kerk bezocht door M. L. d'Yvoy van Mijdrecht, die in een handschrift vele fraaie wapentekeningen verzameld heeft12). Hij schrijft: De kerk is een oud gebouw, zijnde meestal, alsmeede de toorn, van tufsteen, had voortijds veele oude wapenborden die in 1795 zijn moeten worden af genomen en vernield zijn. Zo als ook eenige oude zer ken waarvan op dezelfde tijd de wapenen zijn weg gedaan. Hij noemt vervolgens ramen geschonken door Haarlem, Leiden, Rotterdam, Den Haag en Alkmaar en door de secretaris van Lisse, de heer Van der Laen, de heer Van Matenesse en het dorp Lisse. Het door Rijnland geschonken raam noemt hij niet, maar hij te kent het glas wel in zijn boek. Het paneel onder het wapen van Rijnland blijkt intussen verloren gegaan, evenals de naam Bosvelt. Binnen het ovaal op het pa neel midden onder staan de woorden Hoogheemraeds- schap van Rynland. Heeft hier meer gestaan of is de bovenvermelde langere tekst bij de restauratie om streeks 1870 toegevoegd? Ook de glazen van Van Ma tenesse en Van der Laen zijn in het boek opge nomen13). De andere heeft hij waarschijnlijk als be kend verondersteld. De tijd gaat voort. De kerk wordt oud en de glazen worden oud. Veel belangstelling heeft men voor die vervallen weinig rechtzinnige glazen kennelijk niet; ze zijn geruisloos verdwenen. Intussen is het 1861 en 109

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 111