bracht. Allan vervolgt: Dat het naar hier werd ver plaatst is te danken aan de welwillendheid van Jhr. Dr. J. P. Six van Hillegom, Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, teAmsterdam, die het aan den Heer Mr.A. J. Enschedé ter plaatsing in de Groote Kerk afstond. De verdere versiersels zijn er voor reke ning van den Heer Enschedé bijgebrand, die het in zijn tegenwoordige vorm aan HH. Kerkvoogden aan bood.1*) Tot wie had Enschedé zich voor de restauratie van het glas beter kunnen wenden dan tot F. Nicolas te Roer mond, een vriend van de grote Cuypers die de kerk restaureerde? Nicolas had in 1855 het eerste Neder landse atelier voor glasschilderkunst-een zo goed als verdwenen kunst, waarvan het geheim verloren heet te-opgericht19). Hij heeft voor de Sint Bavo veel ge werkt. Nicolas heeft de noodzakelijke vrijheid genomen aan het glas een en ander te wijzigen en toe te voegen. Slechts de wapens van Floris van Beyeren van Schagen en van Willem de Liere zijn op hun plaats gebleven; de andere zijn allemaal van plaats verwisseld. Het blazoen van Rijnland werd vervangen door dat van Haarlem, met de spreuk dat de deugd het geweld over wint. Onder de wapens werden allerlei attributen aan gebracht betrekking hebbende op de visserij en de smederij20). In 1874 werd het aldus veranderde glas op kosten der kerkvoogdij in de gerestaureerde kerk geplaatst. Maar de tijd schreed voort. Zevenentachtig jaren na de plaatsing, op 15 februari 1961, berichtten de Haar lemse kerkvoogden aan Rijnland, dat het glas hard aan herstel toe was. Natuurlijk hadden ze aan de kerk al zovele onkosten. Daarom verzoeken zij U of Ugenegen zijt het genoemde raam voor Uw rekening te laten res taureren. Men weet nooit hoe een koe een haas vangt. Helaas lukte dit echter niet. Rijnland was slechts be reid 10 van de te verwachten kosten te betalen. On der meer met het argument dat Rijnland het glas aan Fisse had geschonken en dat het zonder voorkennis van Rijnland naar de Grote Kerk in Haarlem was overge bracht21)- Tijdens de jongste restauratie van de kerk heeft het Rijnlandglas twintig jaar op een kerkzolder in kisten opgeslagen gestaan. Totdat het in 1983 door de beken de glazenier A. Bogtman werd gerestaureerd. Wij-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 116