pp£ iiSSsfc- drieklezoren was af te leiden dat dit herstel in de 18de eeuw had plaats gevonden. De vensters zullen oorspronkelijk kruiskozijnen zijn geweest, die later werden vervangen door negenruiters. Uit oude foto's en bouwtekeningen blijkt dat er op zol der zo'n negenruiter tot in de jaren vijftig heeft ge zeten. Pas omstreeks 1955 moet dit raam vervangen zijn door een kruiskozijn, waarvan men blijkbaar vond dat het beter paste bij de iyde-eeuwse trapgevel. De overige vensters werden al tijdens de tweede helft van de 19de eeuw gewijzigd inT-ramen. Het aanzien van een woonhuis bleef behouden tot 1925. De onderpui, met rechts een raam en links de deur met een i8de-eeuwse omlijsting, maakte plaats voor een winkelpui met een groot etalageraam2). Met deze verbouwing dreigde tevens de gevel, evenals nr. 17, gepleisterd en witgeschilderd te worden. De Ver eniging 'Haerlem' wist dit te voorkomen door een sub sidie van 90,te verstrekken. De gevel was naar het oordeel van bevoegden een meesterstuk van metsel werk, vooral rondom de kozijnen3). Een tweede puiwijziging vond plaats in 1937. De deur werd naar het midden geplaatst en geflankeerd door twee, niet al te grote etalageramen4). Voor de derde keer werd de pui in 1952 gewijzigd en tot slot in 1977 De voorgevel van nr. 17 na het afhakken van de pleisterlaag, natuurstenen hoek- en negblok- ken kwamen in het zicht (foto Histovisie) Situatie omstreeks 1920, beide panden hebben nog het aanzien van een woonhuis (foto Histovi sie) 119

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 121