voor een vierde maal, gelijktijdig met de puiwijziging van nr. 17 en de verheling van de begane grond. Het vierkante steentje met acanthusbladornament in de middenpenant diende vroeger voor de bevestiging van een uithangbord. Daarboven bevindt zich een 'ver dwaalde' kanonskogel, die evenals veel andere inge metselde Haarlemse kogels herinnert aan de Spaanse tijd. Uit oude afbeeldingen bleek evenwel dat deze oude kanonskogel pas vlak na de Tweede Wereldoorlog werd aangebracht. De toenmalige eigenaar, de heer E.H. Belkega, had zelf deze oude Spaanse kogel tij dens graafwerkzaamheden bij de Amsterdamse poort uit de bagger gehaald en in zijn pand laten inmet selen5). Overigens kan deze gevel ten tijde van het be leg (1572-1573) nooit door de belegerende troepen on der vuur zijn genomen, want de huidige trapgevel da teert pas uit het begin van de 17de eeuw. RESTAURATIE In december 1983 verrichtte het gemeentelijk bureau monumentenzorg een onderzoek naar de bouwkundige kwaliteit van de panden. Ruim 70 van de bouwele menten bleek in zeer slechte staat te zijn. De conclusie luidde dan ook dat algeheel herstel op korte termijn dringend gewenst was. De voorbereidingen vergden weliswaar nog enige tijd. Maar nadat het definitieve restauratieplan was goed gekeurd, de benodigde vergunningen waren afgegeven en de subsidietoezegging binnen was kon eind 1985 Tijdens het kapherstel; enkele spanten en een gedeelte van de sparren en panlatten moesten worden vervangen (foto His- tovisie) 120

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 122