Het kruiskozijn op zolder moest worden vernieuwd. Hoewel het hier een bouwelement uit de vijftiger jaren betrof, besloot men toch niet terug te keren naar de i8de-eeuwse situatie met een negenruiter, maar werd het kruiskozijn gekopieerd en gecompleteerd met lui ken. Op de verdieping werden de i9de-eeuwse T-ra- men, waaruit de middenstijl inmiddels al verdwenen was, wel vervangen door een i8de-eeuwse vensterin deling. Achtergevels De achtergevel van nr. 17 werd vermoedelijk in de vo rige eeuw gesloopt en opnieuw opgetrokken in half- steensmetselverband. De top boven het zolderraam vertoonde scheurvorming en werd vernieuwd. Het ove rige metselwerk werd ingeboet. Al het houtwerk moest vervangen worden. De kozijnen werden vernieuwd en de ramen van een passende roedeverdeling voorzien. Het zolderraam werd met een luikje dichtgezet. Nr. 19 heeft aan de achterzijde een tuitgevel met vlechtingen en is gemetseld in kruisverband. Opmerke lijk zijn de sporen van ontlastingsbogen, die doorlopen tot in de vlechtingen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat daaronder een raamopening gezeten heeft, de ramen zouden dan door de vlechtingen heen steken. Hoe de situatie oorspronkelijk is geweest kon niet achterhaald worden. De tegen de achtergevel uitgebouwde houten en deels stenen aanbouw werd gesloopt. In het aan te helen met selwerk werd een openslaande deur naar de daktuin en een nieuw raam geplaatst met een kleine vensterin deling. De deur daarboven, die na het slopen van de aanbouw overbodig was geworden, werd vervangen door een raam met roedeverdeling. In het zolderraam werd een luikje geplaatst. Voor het overige werd het metselwerk waar nodig ingeboet. Beide gevels zijn als schoonmetselwerk in het zicht gebleven. Interieur De verdiepingen werden al jaren niet meer bewoond en waren als opslagruimte voor de winkel daaronder in gebruik. De zolderruimte was ontoegankelijk en be stond uit niet veel meer dan wat spanten, dakpannen en wanden. Pas na het verwijderen van diverse lagen behang en zachtboard betimmeringen kwam de kale ruimte in het zicht en konden de balklagen worden geïnspecteerd. Vier balken bleken verrot en werden inclusief de con soles vernieuwd. Voor zover de consoles onder de ande- 124

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 126