ter plaatse van Gedempte Oude Gracht 17 heeft ge staan. Het moet een laag huis zijn geweest met alleen een begane grond en een zolderverdieping, waarvan de nok evenwijdig liep aan de gracht. Een gedeelte van dit metselwerk is in het stucwerk uitgespaard en zo in de huidige woonkamer in het zicht gehouden. Een ander authentiek element zijn de twee nog aanwe zige iyde-eeuwse eiken spiltrappen. Deze verkeerden nog in vrij goede staat en konden na wat reparatiewerk gehandhaafd blijven. Voor het overige waren er geen belangwekkende oude bouwsporen waar bij de renova tie van het interieur rekening mee moest worden ge houden. Zo konden de verdiepingen worden verheeld en werd een riante woonruimte gerealiseerd, compleet met een grote daktuin. EIGENAREN EN BEWONERS Eind 16de eeuw De geschiedenis van beide huizen is bekend vanaf het eind van de 16de eeuw. Uit tijdens de restauratie aan getroffen bouwsporen bleek dat het linkerpand, nr. 17, in die tijd nog een laag huisje was met alleen een be gane grond en een zolderverdieping, waarvan de nok evenwijdig liep aan de gracht. Archiefonderzoek wees uit dat de metselaar Jan Huygen eigenaar was. Eigenaar van het rechterhuis, nr. 19, is dan Geertgen Harmansdr., de weduwe van Dirck Florisz. Na het overlijden van Geertgen verkopen haar kinderen Floris, Cornelis, Jacob en Neeltgen het huis in 1605 aan de timmerman Claes Dircxs6)- Ook dit huis moet toen een laag pandje zijn geweest. Dat is af te leiden uit de transportakte waarin staat dat de nieuwe ei genaar zijn dakgoot leggende aende gevel van buur man Jan Huygen op nr. 17, ten eeuwigen daegen tot syn eigen cos te alleens sal onderhouden. Als de dak goot tegen de zijmuur van nr. 17 ligt, kan nr. 19 nooit hoger zijn geweest. Het was dus evenals nr. 17 een huisje met een begane grond en een zolderverdieping. Bovendien moet, gezien de plaats van de dakgoot, de nok van het huis haaks op de gracht hebben gestaan. Twee jaar later, in 1607, verkoopt Jan Huygen nr. 17 aan Seeger van den Dorpe voor een bedrag van 950 carolus guldens7). Dit is nog het oude, lage huisje. In de transportakte wordt vermeld dat de gevele aen de suytsyde van desen huyse den coper toebehoort. Er is dus nog geen sprake van een gemeenschappelijke zij- 126

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 128