muur met nr. 19. Wel gemeenschappelijk is de water put en de erfafscheiding, die dan ook tot gelycke costen van beyde de huysen onderhouden moeten worden. Voorts wordt vermeld dat het huis aan de noordzijde, nr. 15, nu ter tyt alleenlicken met een houten beschot affgescheyden is en dat Seeger van den Dorpe moet maecken een deurgaende scheytmuyr aen de zijde van desen huyse van 't beschot ende balck ten minste van een halve steen dick, van beneden recht opgaende tot boven in de nock. Dat wil zeggen dat de scheidings muur tussen de huizen nr. 15 en nr. 17 slechts bestond uit een houten wand, die nu door een stenen muur ver vangen moet worden. Tijdens de restauratie werd een gedeelte van deze muur uitgehakt, waarachter nog een balk tevoorschijn kwam. Dit bleek geen strijkbalk te zijn. Daaruit kan worden afgeleid dat het huis breder is geweest dan nu het geval is. Met andere woorden, ter plaatse van Gedempte Oude Gracht 15 en 17 stond eind 16de eeuw een laag, breed pand, met de nok even wijdig aan de gracht. Door een houten scheidingswand te plaatsen waren er twee woningen in gemaakt. Deze 16de-eeuwse situatie kon worden gerecon strueerd aan de hand van de aangetroffen bouwsporen, de omschrijvingen van de panden in de transportakten Op de stadsplattegrond van 1578 geeft Thomas Thomasz. de drie huisjes ten zuiden van de Beek (nrs. 13-15-17) weer met een nok evenwijdig aan de gracht en het vierde huis (nr. 19) met de nok haaks daarop (Gemeentearchief Haarlem) 127 11111IH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 129